Montaż systemu alarmowego to niewątpliwie jeden z najlepszych sposobów zabezpieczenia domu podczas nieobecności domowników, ale przede wszystkim wtedy, gdy są w nim dzieci. Alarm może okazać się niezwykle użyteczny i zapewniać poczucie bezpieczeństwa jeśli dom znajduje się na uboczu, a obok nie ma sąsiadów. Włamywacze posiadają zdolności forsowania drzwi i zamków. Jednakże z alarmem nie pójdzie im tak łatwo. Już głośny dźwięk z pewnością odstraszy potencjalnego złodzieja. Jaki alarm wybrać?

Strach na włamywaczy

System alarmowy montowany jest w domach przede wszystkim w celu zabezpieczenia go podczas nieobecności domowników czy wakacyjnych wyjazdów. Jeśli jesteśmy w trakcie budowy domu, warto już na wstępnym jej etapie pomyśleć o montażu systemu alarmowego, wraz z instalacja elektryczną. Dobrym momentem jest również remont, co wyeliminuje dodatkowe koszty związane z naprawą zniszczonych ścian, spowodowanych kłuciem tynków pod niezbędne okablowanie. Jak mówią eksperci z Kb-Elektro, typowy system alarmowy składa się z kilku podstawowych elementów:

  • Centrali alarmowej – najważniejszy element systemu, montowany zazwyczaj w centralnej części domu, odbiera sygnały z czujek i detektorów i w razie potrzeby uruchamia alarm
  • Manipulatora – to programator, za pomocą którego zarządza się systemem alarmowym
  • Czujek – to one powodują wzbudzenie alarmu, gdy tylko wyczują nieproszonego gościa. Wśród nich wyróżnia się czujki PIR, czyli oparte na pasywnej podczerwieni, reagujące na zmiany temperatury. Czujki mikrofalowe, emitują fale radiowe. Odbijają się one od przedmiotów czy ludzi i powracają ponownie do czujki. Alarm uruchamiany jest wówczas, gdy wysłana i odebrana fala będą miały inną częstotliwość. Dualne posiadają dodatkową czujkę ruchu, przez co możliwość wykrycia intruza jest większa, przy jednoczesnym wyeliminowaniu fałszywych alarmów
  • Sygnalizatora alarmowego – urządzenie, które poprzez dźwięk informuje o zagrożeniu
  • Dodatkowych przycisków napadowych.

Inne rodzaje systemów

Oczywiście, we wnętrzach już wykończonych można skorzystać  z opcji montażu alarmu bezprzewodowego. To również dobre rozwiązanie, gdy chcemy rozbudować istniejący już system, np. w przypadku adaptacji poddasza lub dobudowanego garażu. Jak wynika z opinii specjalistów z Kb-Elektro, jego główną zaletą jest mobilność. Wbrew powszechnym wątpliwościom, alarm bezprzewodowy cechuje się takim samym poziomem bezpieczeństwa, jak ten tradycyjny. Większość z nich wyposażona jest w mechanizmy kontrolujące stan baterii i informują o konieczności ich wymiany. Powiązane ze sobą urządzenia systemu alarmowego mają reagować na otwieranie okien czy drzwi, niszczenie ich, a także zabezpieczać otoczenie domu. Istnieje też możliwość montażu ochrony obwodowej, czyli takiej, która chroni przebywające wewnątrz osoby. Wówczas konieczne jest zastosowanie czujek magnetycznych lub wibracyjnych.