czas czytania: 14 min materiał partnera

Branża transportowa a kwestia płacy minimalnej dla kierowców w Europie

Transport

Kwestia związana z podniesieniem płac minimalnych dla kierowców i pracowników delegowanych głównie w państwach Europy na zachód od Odry przysporzyła wiele kontrowersji. Wielu analityków dopatruje się tutaj celowego działania krajów takich jak Niemcy, czy Francja. Zabieg ten wynikał głównie z obawy zachodnich sąsiadów o bardzo prawdopodobną możliwość utraty kontroli nad rynkiem. O co konkretnie chodzi w tego typu działaniach?

Czego dotyczą proponowane zmiany?

Zmiany, które zaproponowała Francja wraz z dziewięcioma innymi krajami, dotyczą przede wszystkim trzech rzeczy. Mowa tu o czasie pracy kierowcy, kabotażu oraz pensji minimalnej, która wg Francuzów była sztucznie zaniżana przez przedstawicieli branży transportowej z krajów takich jak Polska, Litwa, czy Łotwa. Rezultatem tego typu działań jest ustawa, obowiązująca od lipca 2016 r. tzw. Loi Macron. Narzuca ona obowiązek na wszystkich przewoźników wyposażenie kierowcy w stosowne dokumenty, bez których po prostu nie zostanie wpuszczony na terytorium Francji.

O jakich dokumentach mowa? Kierowca musi mieć przy sobie umowę o pracę oraz specjalnie wystawione zaświadczenie o oddelegowaniu. Podobną sytuację można spotkać także w Belgii, Holandii, czy w Niemczech. Dla polskich firm transportowych może stanowić do ogromny problem, ponieważ wymaga to ogromnej ilości papierkowej roboty oraz dogłębnego zbadania przepisów transportowych, obowiązujących w danym państwie. Pomimo próśb skierowanych do rządu przez przewoźników, nie przyniosły jednak one oczekiwanych rezultatów. Jak zatem poradzić sobie z uciążliwym problemem?

Co oferują specjaliści od rozliczeń w branży transportowej?

Nie ma oczywiście sytuacji bez wyjścia. Aby nie narażać się na ogromne dodatkowe koszty związane z sankcjami finansowymi, nakładanymi na przewoźnika w razie niedopełnienia obowiązków związanych z dokumentami, warto powierzyć rozliczenia w ręce profesjonalistów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Tacho Driver, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia przedstawicielom branży transportowej rzetelne doradztwo i gotowe rozwiązania.

Klienci mogą liczyć przede wszystkim na optymalizację wysokości stawek, przysługujących za zagraniczną podróż służbową, w taki sposób, aby wyrównanie było możliwie jak najniższe. Dzięki temu przewoźnik może spełnić wszystkie wymogi przewidziane w ustawach o płacy minimalnej w transporcie. Właściciel firmy przewozowej musi jedynie dostarczyć dane o warunkach zatrudnienia, wykaz przekraczanych granic na podstawie karty drogowej oraz odczyt z karty kierowcy.