Urlop na wsi jest świetnym sposobem na oderwanie się od codziennego życia w mieście. Jakie zalety ma agroturystyka? Dlaczego warto ją wybrać? Dla kogo takie wakacje mogą nie być najlepszym pomysłem? Jeśli szukasz miejsca na wyjazd i zastanawiasz się, czy wybrać agroturystykę, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Co to jest agroturystyka?

Agroturystyka to forma wypoczynku na wsi, która charakteryzuje się tym, że działa przy czynnym gospodarstwie rolnym. Jest to jej najważniejsza cecha, jako że produkcja rolna i hodowla zwierząt stanowią w tym przypadku najważniejsze atrakcje. Noclegi znajdujące się na wsi, ale należące do gospodarstwa, które nie prowadzi działalności rolniczej, nie będą agroturystyką.

Decydując się na wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym, możemy spodziewać się spędzania czasu na świeżym powietrzu i wielu atrakcji związanych z działaniem gospodarstwa. Będziemy również mieli szansę na poznanie tradycyjnego rzemiosła i sztuki, czy obrzędów i zwyczajów ludowych. Agroturystyka z wyżywieniem zagwarantuje nam również możliwość dogłębnego poznania lokalnego jedzenia.

Dlaczego warto wybrać agroturystykę?

Wiemy, co to jest agroturystyka, ale dlaczego warto się na nią zdecydować? Jest mnóstwo powodów, dla których zdecydowanie się na wakacje na wsi, jest świetnym pomysłem. Taki wyjazd to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno dla grupy przyjaciół, pary, jak i rodziny z dziećmi. Jakie są zalety agroturystyki?

  • odpoczynek od zgiełku miasta i oderwanie od rutyny codzienności,
  • bliskość z naturą, cisza i spokój typowy dla wsi,
  • możliwość zapoznania naszych dzieci z przyrodą,
  • okazja do odetchnięcia świeżym powietrzem,
  • dla tych, którzy wychowali się na wsi, lub często ją odwiedzali – sentymentalny powrót do dzieciństwa,
  • aktywny wypoczynek z dala od tłumów ludzi.

Jakie są atrakcje w gospodarstwach agroturystycznych?

Wakacje na wsi oferują mnóstwo ciekawych atrakcji, z którymi nie mielibyśmy szans spotkać się w mieście. Przede wszystkim, będziemy mieli do dyspozycji okoliczne pola i lasy, przez które można urządzać zarówno piesze, jak i rowerowe wycieczki. Wybór agroturystyki nad jeziorem pozwoli nam również skorzystać z kąpieliska, a może nawet wypożyczalni kajaków, czy żaglówek.

Główną atrakcją gospodarstw agroturystycznych jest możliwość obserwowania i uczestniczenia w produkcji rolnej i hodowli zwierząt. Może to przyjmować różne role, na przykład nauki dojenia krów, zbierania jajek, jazdy konnej, czy towarzyszenia gospodyni w jej codziennych zajęciach. Zatrzymując się w gospodarstwie agroturystycznym, możemy również poznać lokalne rzemiosło, sztukę i kuchnię.

Jakie są wady agroturystyki?

Liczne zalety agroturystyki nie oznaczają jednak, że nie ma ona absolutnie żadnych wad. Przede wszystkim, nie jest to rodzaj wypoczynku, który przekona każdego. Jeśli nasze wymarzone wakacje to wylegiwanie się na plaży lub zwiedzanie miast i zabytków, w agroturystyce będziesz się prawdopodobnie nudzić. Nasz wyjazd na wieś może również zostać zepsuty przez złą pogodę. Lepiej też naszykować się na to, że nie będziemy mieli zbyt dobrego zasięgu, szczególnie wybierając mniej znane gospodarstwo.