Jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem przyrodniczym polski obszar chroniony. Liczne jeziora, dzikie zwierzęta i ptactwo oraz sosnowe bory to ważne elementy krajobrazu tego miejsca. Bory Tucholskie, choć należą do popularnych destynacji podróżniczych seniorów, mogą okazać się wyjątkowo atrakcyjne dla młodszych osób, a nawet rodzin z dziećmi. Poznaj najciekawsze walory turystyczne tej unikalnej krainy. 

Gdzie leżą Bory Tucholskie?

Preferujesz odpoczynek na łonie natury i poszukujesz miejsca na urlop? Jeśli tak, to Bory Tucholskie stanowią doskonałe miejsce zarówno na letnie wakacje, jak i zimowe ferie. Gdy chcemy zlokalizować tę krainę geograficzną na mapie, to powinniśmy zwrócić uwagę na teren znajdujący się w dorzeczu Brdy oraz Wdy. Jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce leży w dwóch województwach: pomorskim oraz kujawsko-pomorskim.

Drugi po Puszczy Białowieskiej zalesiony obszar kraju dzieli się na dwie części i zajmuje niemal 3 tys. metrów kwadratowych. Z tego powodu wyznaczenie ścisłych granic Równiny Tucholskiej jest dość trudne. Miejsce to charakteryzuje się przejściowym klimatem i charakterystyczną dla leśnych terenów pogodą. Możemy tutaj znaleźć również wiele ciekawych miejsc noclegowych. Liczne domki letniskowe oraz wczasowe uzupełnia również popularna wśród podróżników spragnionych wypoczynku i kontaktu z przyrodą agroturystyka Borów Tucholskich.

Atrakcje turystyczne Borów Tucholskich 

Park Narodowy „Bory Tucholskie”

Okrągły wielobarwny znak z dwoma kołami i nazwą terenu stanowi symbol Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. To zdecydowanie najważniejsza część wyjątkowej w skali kraju krainy. Powstała dla zachowania wyjątkowości tutejszego krajobrazu. Zajmujący niemal 130 km powierzchni rezerwat to jeden z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych miejsc na Pomorzu. Ochroną objęto tu zarówno lasy tucholskie, w których dominują sosny, jak i wydmy, torfowiska i jeziora. Wspomnianych zbiorników wodnych znajdziemy tutaj aż 21. Wśród wartych polecenia punktów turystycznych znajduje się przede wszystkim Jezioro Charzykowskie.

Ważną atrakcję dla dzieci w Borach Tucholskich stanowi znajdujący się na terenie parku dąb Bartuś. Jest to jednocześnie najstarsze drzewo oraz pomnik przyrody. Podczas pobytu w tym malowniczym miejscu warto również zobaczyć Rezerwat Cisy Staropolskie, który okazuje się największym skupiskiem tych drzew w całej Europie. Należy pamiętać, że Równina Tucholska obejmuje wiele form ochrony przyrody, w tym rezerwaty biosfery i parki krajobrazowe.

Park Narodowy Borów Tucholskich

Fauna i flora Borów Tucholskich

Jeśli zastanawiasz się, czym zachwycają Bory Tucholskie, to przede wszystkim bogatą florą i fauną. To doskonałe miejsce dla turystów chcących spędzić wypad czy urlop na łonie natury. Do największych atutów tej niezwykłej okolicy należy bogactwo lasów, jezior i rzek. Teren ten zajmują w dużej mierze bory sosnowe porastające sandry. Jego rzeźba została w dużej mierze ukształtowana przez przechodzące tędy wiele milionów lat temu lodowce.

Kompleks leśny, łąki, wrzosowiska, torfowiska i wiele gatunków zwierząt można podziwiać na licznych odcinkach pieszych szlaków i rowerowych tras w Burach Tucholskich. Jedną z najważniejszych atrakcji dla rowerzystów stanowi Kaszubska Marszruta. Tereny te można zwiedzać aktywnie, jak i bardziej turystycznie np. cygańskimi wozami. Dla miłośników wodnych sportów przygotowano liczne spływy tratwą oraz kajakowe np. Brdą. Lasy stanowią oazę dla grzybiarzy, a liczne jeziora to doskonałe miejsce dla wędkarzy.    

fauna i flora Borów

Bory Tucholskie – miasta, które warto odwiedzić

Choć omawiane tereny kojarzą się przede wszystkim z lasami i parkiem narodowym, to znajdziemy tu również wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Na turystycznej mapie Borów Tucholskich znajdziemy wiele atrakcyjnych miejscowości. Które miasta warto odwiedzić? Oto najpopularniejsze propozycje:

  • Tuchola – stanowi stolicę Borów Tucholskich i jest jedną z najstarszych miejscowości w naszym kraju. Również tutaj można znaleźć wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. W okolicy znajduje się Tucholski Park Krajobrazowy. Jedną z najważniejszych atrakcji jest Muzeum Borów Tucholskich, gdzie można poznać dzieje miasta i regionu.
  • Człuchów – najważniejszym punktem turystycznym miejscowości leżącej na pograniczu trzech krain: Borów Tucholskich, Krajny i Kaszub są mury zamku krzyżackiego. Obecnie mieści się tutaj również Muzeum Regionalne, gdzie można prześledzić dzieje Ziemi Człuchowskiej.
  • Chojnice – największe miasto regionu będące wizytówką Borów Tucholskich, która zachwyca wielowiekową historią. Wśród najważniejszych zabytków warto wyróżnić barokowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny czy bazylikę pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Ważnym punktem jest również Brama Człuchowska. 

Chojnice

Zastanawiasz się, co warto zwiedzić w Borach Tucholskich? Do najciekawszych walorów turystycznych tutejszych terenów należą tematyczne wioski, takie jak:

  • Ptasia Wioska – położona w Adamkowie niedaleko Tucholi. Znajdziemy tutaj Plenerowe „Muzeum Ptaka” z wieloformatowymi rzeźbami, trasę rowerową oraz ścieżkę dydaktyczną.  
  • Wioska Grzybowa – miejsce wprost stworzone dla miłośników grzybobrania. W Krzywogońcu co roku odbywa się Święto Grzyba obejmujące degustację potraw i występy zespołów ludowych.
  • Wioska Kwiatowa – interesujesz się ogrodnictwem? W Żalnie możesz nie tylko zwiedzić park kwiatowy, ale i zobaczyć dostępne dla turystów ogrody mieszkańców. 

Wiesz już, gdzie są Bory Tucholskie i co warto zobaczyć podczas wizyty w tym regionie. Jeśli wciąż planujesz swoje wczasy, to sprawdź, jak prawdziwie odpocząć podczas urlopu.