Bogata fauna, kojący szum oraz przepiękne krajobrazy – to wszystko i jeszcze więcej oferuje Przełom Dunajca. Turyści zgodnie twierdzą, że nie ma lepszego sposobu na podziwianie tych niezwykłych widoków oraz pasma górskiego niż wycieczka tutejszą rzeką. Nic więc dziwnego, że z największej atrakcji Pienin co roku korzysta tysiące podróżników. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem zawierającym najważniejsze informacje o spływie Dunajcem.

Historia spływu Przełomem Dunajca

To przygoda, która na długo zapisuje się w pamięci. Zapierające dech w piersiach widoki i niesamowita przyroda stanowią dodatek do pełnej adrenaliny wyprawy. Spływ Dunajcem jest idealny zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych fanów wodnych sportów. Jak rozpoczęła się historia jednej z największych atrakcji Pienin?  

Prawy dopływ Wisły powstał z połączenia Białego i Czarnego Dunajca. Na odcinku od Sromowców oraz Szczawnicy, czyli dwóch najważniejszych miejscowości spływu Dunajcem (rozpoczynających i kończących wyprawę) rzeka tworzy niesamowity krajobraz. Ten wąski wyżłobiony wąwóz rozciąga się wśród skał o wysokości nawet 300 m.   

Geneza fragmentu rzeki znanego jako Przełom Dunajca nie jest do końca znana. Według jednej z legend za wybicie ujścia zbiornika mieczem miał odpowiadać sam król Bolesław Chrobry. Inna z opowieści wskazuje, że stało się to za sprawą znanego rycerza Ferkowicza, który ścigał w tym miejscu króla węży. Ze zwężeniem rzeki zwanym Zbójnickim Skokiem związany jest za to powszechnie znany Janosik. Według podań flisaków tatrzański zbójnik przeskoczył w tym miejscu Dunajec, aby uniknąć pogoni żandarmów z Węgier.

Wyprawy przez rzekę zapoczątkowali flisacy, czyli chłopi zajmujący się rzecznym transportem. Prekursorem pierwszego zaś spływu turystycznego Dunajcem, który odbył się w 1831 roku, był Józef Szalay. Atrakcja ma już więc ponad dwustuletnią tradycję, która przyciąga turystów z całego świata. Obecnie drewniane tratwy mają 6 metrów długości i mogą przewozić maksymalnie 12 osób i dwóch członków obsługi.  

historia spływu

Atrakcje turystyczne spływu Dunajcem

Z niespotykanej nigdzie indziej atrakcji mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Zastanawiasz się, ile trwa spływ Dunajcem? Ta ponad dwugodzinna wyprawa pozwoli Ci się wyciszyć i przeżyć niesamowitą przygodę. Rzekę zazwyczaj pokonuje się na flisackiej tratwie – co stanowi najpopularniejszy wybór wśród turystów. Można wtedy podziwiać okoliczne widoki oraz słuchać góralskich opowieści. Dla miłośników adrenaliny przygotowano zaś kajaki lub rafting.   

Wyjątkowo malownicza trasa to gwarant niezwykłych krajobrazów i wielu fantastycznych atrakcji turystycznych. Co można zobaczyć podczas spływu Dunajcem? Oto najciekawsze miejsca:

 • Macelowa Góra – masyw w Pieninach Czorsztyńskich. Podczas spływu można dokładnie przyjrzeć się wzniesieniu, które zostało objęte ochroną rezerwatową i nie posiada szlaków turystycznych. Zbocze jest porośnięte reliktową sosną zwyczajną.
 • Szczyty – w trakcie spływu możemy zaobserwować grzbiet m.in. Cisowca, Zamczyska, Flaków, Rabsztyna, Macelaka oraz Aksamitkę (wzniesienie w Grupie Golicy w słowackich Pieninach).
 • Sromowce Niżne – miejscowość turystyczna z rozwiniętą bazą noclegową. Podczas spływu na wysokości wsi możemy zaobserwować budynek schroniska PTTK Trzy Korony oraz dach najsłynniejszej budowli sakralnej w Pieninach, czyli Czerwonego Klasztoru.
 • Masyw Trzech Koron – jeden z najpiękniejszych szczytów Pienin, który stanowi równocześnie ich najwyższą część.
 • Zbójnicki Skok – zwany również Janosikowym Skokiem fragment przewężenia Dunajca. Nawiązujące do legendy miejsce ma zaledwie 12 m szerokości.
 • Masyw Golicy – szczyt Słowackiej części Pienin. W jego zboczu można zobaczyć skały w kształcie kapturów tzw. Siedmiu Mnichów. Według legend mieli to być zakonnicy z Czerwonego Klasztoru.
 • Skalna ściana Facimiecha – można zobaczyć na niej postać mniszki i wizerunek orła.
 • Czerwona Skała, Czerteź i Czertezik – przez wymienione szczyty wiedzie jeden z piękniejszych szlaków turystycznych nazywany Sokolą Percią.
 • Sokolica – jeden z najbardziej malowniczych i najwyższych szczytów Pienin.
 • Sama Jedna – samotna turnia skalna w Pieninach zwana żartobliwie „Starą Panną”.
 • Pieniński Park Narodowy – pierwszy tego typu rezerwat w Polsce. Spływ tratwami przełomem Dunajca, którego trasę można przejść także pieszo Drogą Pienińską, jest jednym z najważniejszych szlaków turystycznych parku.

widoki - spływ dunajcem

Spływ Dunajcem – praktyczne informacje

Zastanawiasz się, gdzie zaczyna się spływ Dunajcem? Albo nie wiesz, kiedy można wziąć w nim udział? W takim razie musisz wiedzieć, że łodzie pływają od 1 kwietnia do 31 października, po zebraniu się minimalnego stanu osób (11 osób) lub po opłaceniu podstawowego kosztu. Trasa swój początek ma w przystani Sromowce Wyżne – Kąty lub w Sromowcach Niżnych, u podnóża Trzech Koron. Cała przeprawa trawa 2-3 godziny i kończy się w Szczawnicy oraz w Krościenku.

Jeśli chcesz skorzystać z atrakcji, to warto zdecydować się na opcję zorganizowanych wycieczek. Nie musisz wtedy sprawdzać, dojazdu na spływ Dunajcem czy też dobierać odpowiedniej trasy. Ceny za wyprawę w zależności od sezonu wynoszą od 61 do 80 zł za bilet normalny i od 37 do 53 zł za bilet ulgowy. Udział nie wymaga specjalnego przygotowania, a niesamowitą przygodę mogą tutaj przeżyć zarówno dorośli, jak i dzieci.  

Pieniny to nie jedyne polskie masywy górskie, które warto odwiedzić. Jeśli planujesz aktywny urlop, to poznaj najciekawsze atrakcje Gór Świętokrzyskich.