Jak przygotować psa na pobyt w hotelu dla zwierząt?

Materiał partnera
2019-10-23

Przygotowanie się do urlopu lub nagłego wyjazdu służbowego często wiąże się z przykrym doświadczeniem rozłąki z ukochanym czworonogiem. One same często szybko wyczuwają nasz niepokój i smutno spoglądają na spakowane bagaże przeczuwając wyjazd właściciela. Najlepszym sposobem na zaopiekowanie się zwierzakiem, kiedy nie mamy możliwości zostawienia go u rodziny lub przyjaciół, są hotele dla zwierząt. 


Wstępna wizyta w ośrodku

Pierwszą rzeczą, którą powinien wykonać właściciel, jest zawiezienie psiaka do hotelu, aby zapoznał się on zarówno z przestrzenią, ale także oswoił ze swoimi opiekunami. Pozwoli to zdecydowanie zmniejszyć szok, który towarzyszy rozłące. Większość psów dobrze adaptuje się do miejsc, w których czuje się bezpiecznie i jeżeli lubi otaczających go ludzi, przekonuje Iwona Puszkarz, właścicielka hotelu dla zwierząt. To również czas dla właścicieli, którzy sami martwią się o samopoczucie oraz dobrostan psa w czasie naszej nieobecności. Mamy możliwość sprawdzić warunków boksów, kojców oraz pomieszczeń przeznaczonych dla zwierzaków, jak i skoncentrować się na kompetencjach behawiorystów zatrudnionych w hotelu. Warto podczas tej “próbnej” wizyty przekazać psiaka opiekunom, aby wyszli z nim na spacer lub pobawili się z nim. 


Jak zmniejszyć stres zwierzaka?

Trzeba również pamiętać o tym, aby zwierzak miał ze sobą przedmioty, które będą przypominać mu dom. Mogą to być jego ulubione zabawki, miska na jedzenie, kocyk oraz legowisko. Często niezbędną rzeczą, którą należy przekazać tymczasowym opiekunom, są rzeczy osobiste psiaka, takie jak obroża, smycz, szelki i ubranka, jeżeli takie nosi, a akurat panują chłodniejsze temperatury. 


Opieka weterynaryjna

Ważnym aspektem, o którym powinien pamiętać każdy odpowiedzialny właściciel, jest opieka weterynaryjna. Należy zapytać o to, czy taka istnieje w wybranym przez nas hotelu dla zwierząt. Jeżeli zwierzak boryka się z problemami zdrowotnymi, należy opiekunom przekazać jego książeczkę zdrowia, leki oraz karmę, jeżeli pies musi jeść specjalnie przygotowaną dla niego mieszankę. Najlepiej jednak przekazać dokładne informacje o żywieniu psa w domu oraz o dokładnych porach, w których otrzymuje posiłki, aby nie zmieniać jego rytmu odżywiania, co może odbić się na jego zdrowiu. Często w sytuacjach rozłąki okazuje się, że to my jako właściciele o wiele bardziej cierpimy z powodu tęsknoty, niż nasze zwierzęta, które bawią się z innymi gośćmi hotelu, jak i pod okiem doświadczonej kadry.

Opracowanie artykułu:

Iwona Puszkarz

Piastów 57 lok. 17, 31-625 Kraków Mistrzejowice, małopolskie
e-mail
www