Wschodnia część Europy staje się coraz bardziej popularna, jeśli chodzi o turystyczne kierunki wybierane przez Polaków. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się obecnie Ukraina, a zwłaszcza nazywany małym Wiedniem czy Paryżem wschodu Lwów, który oprócz wielu walorów kulturalnych i artystycznych, kusi miłośników podróży bliską odległością od polskiej granicy. Wizyta w Bieszczadach może również obejmować te miejsca po stronie naszych wschodnich sąsiadów. Co kryje w sobie Lwów? A co warto zobaczyć w Truskawcu?

Wyjątkowy klimat Lwowa

Ze wglądu na coraz większą liczbę turystów Lwów jest miastem nieustannie tętniącym życiem, leżącym na trasie dawnych dróg handlowych. To miejsce, gdzie zachodnia cywilizacja miesza się z kulturą Wschodu. Można tam dostrzec przykłady kultury żydowskiej, armeńskiej, niemieckiej czy polskiej. Swoim duchem przywołuje tajemniczą atmosferę średniowiecznych czasów. Jak mówią organizatorzy jednodniowych wycieczek do Lwowa z Grupy Eko-Karpaty, znaczna część wszystkich ukraińskich zabytków znajduje się właśnie na terenie tego miasta, które powoli zaczynają doceniać turyści z całego świata. Perła Europy Wschodniej to urokliwe, stare uliczki, m. in. Gródecka, Piekarska, Łyczakowska, przy których mieszkali wybitni Polacy. Obowiązkowym przystankiem na mapie wycieczki do Lwowa musi być Opera Lwowska, niewątpliwie najsłynniejszy symbol miasta. Imponująca fasada oraz monumentalne wnętrze robią ogromne wrażenie na każdy, kto tam wejdzie. Do podziemi opery prowadzi drewniany mostek, a pod nim przepływająca rzeka Pełtew. Sercem Lwowa jest bez wątpienia rynek z ratuszem, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1998 roku. Na Cmentarzu Łyczakowskim, jednym z najstarszych w Europie, spoczywa wielu Polskich artystów, m. in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Władysław Bełza czy malarz Artur Grottger. Warto również zobaczyć pomnik założyciela miasta Króla Danyły czy polskiego wieszcza Adama Mickiewicza.

Co kryje wschodnia strona Bieszczad?

Wizyta w Bieszczadach Wschodnich nie może pominąć wycieczki do kilku kresowych miasteczek, czyli galicyjskich perełek. W Samborze czeka na turystów zabytkowy Ratusz i Starówka oraz cerkiew z relikwiami św. Walentego. Fabryka soli i Bruno Szulc to symbole Drohobyczy, ale największą atrakcję skrywa Truskawiec. To słynne uzdrowisko oraz pijalnia wód, przyciąga rzeszę osób, które chcą zobaczyć wyjątkowe pokazy z udziałem delfinów i fok lub popływać w ich towarzystwie pod okiem instruktora. Niezapomniane wrażenia i wspaniała zabawa gwarantowane, nie tylko jeśli chodzi o dzieci. Jak mówią organizatorzy turystycznych wycieczek z Grupy Eko-Karpaty, warto wybrać się w podróż szlakiem zakarpackim. Na trasie m. in. Chyrów, gdzie znajduje się konkwit Ojców Jezuitów, czyli zakład naukowo-wychowawczy, uważany za jeden z najlepszych tego typu ośrodków w Europie. Jego wychowankami byli Jan Brzechwa i Eugeniusz Kwiatkowski oraz wielu innych wybitnych uczonych, dyplomatów i duchownych. Wycieczka obejmuje także przejazd słynną elektryczką, określaną mianem najpiękniejszej kolei północnych Karpat. 18-kilometrowa trasa biegnie przez 27 wiaduktów oraz 6 tuneli, pokonując 370 metrową różnicę poziomów.