czas czytania: 7 min

Najpiękniejsze plaże w Polsce - zestawienie

najpiękniejsze plaże w Polsce

Aby cieszyć się wypoczynkiem nad morzem, nie trzeba wcale wyjeżdżać za granicę. Wakacje z powodzeniem można spędzić nad Bałtykiem. Wystarczy tylko zapoznać się z naszym rankingiem najpiękniejszych plaż w Polsce i obrać odpowiedni kurs. Jastarnia, Świnoujście, Międzyzdroje, Trójmiasto a może Ustka? Oto subiektywne zestawienie najlepszych polskich kurortów, które dobrze jest choć raz odwiedzić, wybierając się na urlop nad Bałtyk.

Najlepsze polskie Plaże – Międzyzdroje

Do jednych z najładniejszych plaż w Polsce zdecydowanie zaliczają się piaszczyste brzegi w Międzyzdrojach. Położone na wyspie Wolin morskie miasto co roku przyciąga największe polskie gwiazdy na lipcowy festiwal. Nic dziwnego, że w organizowane przez biura podróży i agencje turystyczne wycieczki w tym okresie cieszą się największym zainteresowaniem. Oprócz słynnej Promenady Gwiazd i mola warto sprawdzić lokalną okolicę nadmorską ciągnącą się aż 6 km, rozdzieloną od reszty miasta wydmami i malowniczymi klifami. Ciekawą opcją jest zwiedzenie „psiej plaży” (oddzielnej sekcji dla czworonogów). Jasny piasek i widok na wzgórze Gosań sprzyjają wypoczynkowi i podziwianiu miejskiej panoramy. Wielbiciele przyrody także znajdą rozrywkę dla siebie w postaci Wolińskiego Parku Narodowego. Warto poznać biegnące w nim leśne ścieżki i odkryć jego zakamarki. Przy okazji można zajrzeć do Muzeum Przyrodniczego i zagrody z żubrami. Dla spragnionych większych wrażeń czekają rejsy do Świnoujścia.

Najładniejsze plaże w Polsce – Jastarnia      

Znajdujące się w województwie pomorskim niedaleko Mierzei Helskiej miasto Jastarnia szczyci się aż 5 kąpieliskami, portem i 3 przystaniami morskimi. Umiejscowiona w Jastarni linia brzegowa jest jedną z najszerszych w Polsce. Polska plaża posiada aż 40 m szerokości, a wszystkie ścieżki prowadzą do sosnowego lasu. Na głównym nadbrzeżu najczęściej można spotkać opalających się lub przebywających w wodzie plażowiczów oraz rodziców z dziećmi. Umiejscowione po stronie Zatoki Puckiej linie przybrzeżne cieszą się popularnością młodych ludzi i miłośników wodnych sportów. Istnieją tu bowiem idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Zachody słońca można za to obserwować z rozłożonych wzdłuż zatoki licznych barów. Na wakacyjny okres zaplanowano również liczne atrakcje dla turystów. Wystarczy tylko znaleźć ośrodki turystyczne położone blisko plaży. 

Letni wypoczynek w Sopocie

Trójmiasto, a szczególnie Sopot co roku zaprasza na morskie wybrzeża, a towarzyszące im letnie atrakcje sprawiają, że określana jest „polską Riwierą”.  Tylko w Sopocie znajduje się najdłuższe w Europie molo, Opera Leśna oraz ul. Bohaterów Monte Cassino ze słynnym Krzywym Domkiem i piękną architekturą. Dla nieprzepadających za tłumami festiwalowiczów spieszących na legendarny Opener Festival czeka zwiedzanie Trójmiejskiego parku Krajobrazowego. Seniorzy mogą skorzystać z licznych uzdrowisk proponujących kąpiele w solance. Plaża jest natomiast strzeżona i sprzyja spędzaniu czasu z dziećmi. Leżaki, siedziska, zjeżdżalnie i inne atrakcje skierowane są do osób w każdym wieku. Sopot to również nocne życie pełne imprez, klubów i barów.

Wakacyjny relaks w Świnoujściu 

Kolejna plaża w Polsce, o którą warto zahaczyć, znajduje się w Świnoujściu. Nie bez powodu wymieniania jest od lat jako jeden z najładniejszych kurortów. Piękne, piaszczyste obszary roztaczające się na 10 km i płytkie kąpieliska z czystą wodą to główne atuty tego miejsca. Widok na piaszczysty brzeg, mewy i łabędzie zapewnia z kolei latarnia morska. Spędzając czas w Świnoujściu, nie można przegapić symbolu jakim jest budowla przypominająca wiatrak znana jako Stawa Młyny. Dla nieprzepadających za biernym opalaniem się pozostaje za to zwiedzanie fortów.

Małe polskie kurorty – Ustka i Łeba 

Na tych, którzy nie przepadają za wielkimi morskimi kurortami, czekają mniejsze miejscowości, takie jak Ustka i Łeba. W poszukiwaniu czystych i piaszczystych brzegów najlepiej udać się do Ustki. Co ciekawe, w tym niewielkim morskim miasteczku znajdują się dwie linie brzegowe, przedzielone przez ujście Słupi. Zachodnie, dzikie nabrzeże zachwyca przestrzenią mimo wąskiego i kamienistego brzegu, bliskością lasu oraz ciszą. Wschodnia część jest dużo bardziej oblegana ze względu na swoje położenie bliżej centrum miasteczka. Znajduje się przy niej promenada z barami, stoiskami z pamiątkami oraz innymi atrakcjami. Natomiast przy latarni morskiej znajdują się liczne sektory idealne do plażowej siatkówki oraz wypożyczalnie urządzeń do pływania. Łeba z kolei może się pochwalić ruchomymi wydmami oraz jedną z najwyższych w Europie wydm, jaką jest Łącka Góra osiągająca aż 40 m wysokości. Złote piaski rozciągają się na długość 6 km. 1 km natomiast przeznaczony jest na 2 strzeżone kąpieliska.