Pies na urlopie - jak zorganizować wyjazd z pupilem?

Materiał partnera
2019-09-17

Okres wakacyjny to okres urlopowy, co wiąże się na ogół z wyjazdami na więcej niż jeden dzień. Zdarza się tak, że nie chcemy zostawiać naszego psa pod opieką obcych ludzi w hotelach dla zwierząt lub nie mamy ochoty obciążać opieką nad naszym pupilem naszych najbliższych. Pozostaje nam zabrać naszego futrzanego przyjaciela ze sobą i nie jest to problem. Wystarczy odpowiednie przygotowanie do wyjazdu, aby wypoczynek ze zwierzęciem okazał się strzałem w dziesiątkę.

Wybór miejsca

Opcji jest wiele, od biwaku w namiocie lub przyczepie kempingowej po ośrodki wypoczynkowe oferujące zakwaterowanie w pensjonacie, domku lub pokoju. Jezioro, morze, góry? Polska czy zagranica? Tutaj jedynym ograniczeniem są jedynie koszty, nasze osobiste preferencje, ale też przede wszystkim usposobienie naszego psa. Wybór warto rozpocząć od sprawdzenia, czy dany ośrodek akceptuje pobyt czworonogów razem z nami, często za dodatkową opłatą. Jeżeli podejmiemy decyzję o wyjeździe nad morze lub jezior warto sprawdzić, czy są plaże przeznaczone dla zwierząt. Podobne ograniczenie może nas spotkać, jeśli postawimy na piesze wycieczki po górskich szlakach lub Parkach Narodowych. Dlatego podstawowym aspektem, który musimy dokładnie przeanalizować, jest to, czy będziemy po prostu mile widziani w danym miejscu z naszym pupilem. Nie ma przecież nic przyjemnego z siedzenia na wakacjach w pokoju bez atrakcji wokół. Wiele ośrodków znajduje się w otoczeniu natury i lasu. Jeżeli Twój pies lubi długie spacery, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Jednym takich miejsc jest Ośrodek Wypoczynkowy Sosnowy Las w Mostowie, położony nad jeziorami: Kromszewickim, Chodeckim, Lubienieckim, Szczytnowskim oraz Ługowskim.

Psi bagaż

Ważne jest, aby spakować psa tak dokładnie, jak nas samych. W walizce naszego zwierzaka nie powinno zabraknąć tak podstawowych rzeczy jak: miski, karma oraz woda na podróż. Pamiętajmy także o kagańcu, obroży lub szelkach oraz smyczy, które są wymagane w miejscach publicznych, do których będziemy udawać się podczas wyjazdu z naszym pupilem. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o książeczce zdrowia z aktualnym szczepieniem na wściekliznę oraz adresatce z danymi właściciela w razie, gdyby pies się zgubił. Dla umilenia czasu w podróży zabierzmy także dla naszego psa jego ulubione przysmaki, jak również zabawkę i koc/posłanie, aby w nowym miejscu miał swoje znajome zapachy.

Podróż

W zależności od wybranego przez nas środka transportu należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszego pupila. Pozwoli to uniknąć niemiłych i niebezpiecznych sytuacji, a także zaoszczędzi stresu zarówno naszemu zwierzakowi, jak i współpasażerom. Stawiając wybór na podróż pociągiem, należy pamiętać o zapoznaniu się z regulaminem przewozu zwierząt, który zależy od konkretnego przewoźnika. Nieraz wymagana jest zgoda innych podróżujących w przedziale na obecność zwierzęcia.

Najwygodniejsza na pewno jest podróż samochodem. Warto wtedy zainwestować w transporter dla mniejszych ras lub matę do bagażnika albo na tyle siedzenie dla większych psów. Dobrym pomysłem jest też zapinana jak pasy krótka smycz, aby pies nie biegał po samochodzie. Należy pamiętać o postojach na załatwienie potrzeb fizjologicznych pupila i rozprostowanie łap.

Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel cierpi na chorobę lokomocyjną, warto odpowiednio wcześniej przed wyjazdem, skonsultować się z weterynarzem, aby dobrać odpowiednie środki uspokajająco. To umożliwi komfortową podróż zarówno dla psa, jak i dla nas.


Opracowanie artykułu: