Zakopane to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w naszym kraju. Turyści przyjeżdżają tutaj, by podziwiać piękno i majestat polskich Tatr. Górskich wędrówek doznawać mogą nie tylko wprawieni zdobywcy szczytów. Jeśli myślisz o wyprawie w Tatry, ale nie masz jeszcze doświadczenia, wybierz mniej wymagające trasy. Poznaj malownicze górskie szlaki dla początkujących.

Najciekawsze szlaki w Tatrach dla początkujących

Pobyt w Zakopanem to idealna okazja do aktywnego spędzenia czasu. Warto wybrać się na piesze wędrówki, podczas których można podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy. Nie trzeba od razu zdobywać najwyższych szczytów, by móc zachwycać się piękną panoramę Tatr. Osoby, które dopiero zaczynają swoją górską przygodę, mają do wyboru wiele łatwych tras. Szlaki turystyczne dla początkujących są bardzo malownicze i z pewnością dostarczą niesamowitych wrażeń. Oto 3 nieskomplikowane szlaki w Tatrach, które każdy chociaż raz powinien przejść spędzając urlop w górach.

Wędrówka Rusinową Polaną na Gęsią Szyję

Jest to idealny szlak dla początkujących wędrowców. Wejście na Gęsią Szyję nie powinno sprawić nikomu większych trudności, za to trasa zapewnia piękne widoki w otoczeniu przyrody. Punktem wyjścia jest Wierch Poroniec, gdzie można zaparkować na płatnym parkingu, w przypadku, gdy docieramy tam samochodem.

Z parkingu wyruszamy na Rusinową Polanę, która jest pierwszym punktem wędrówki i wspaniałym miejscem widokowym. Droga prowadzi głównie przez las i zajmuje około godziny. Po dotarciu na miejsce można podziwiać Tatry Wysokie i zobaczyć takie szczyty jak Rysy czy Gerlach. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę, by odpocząć, zrobić sobie mały piknik i w spokoju napawać się widokami. Znajdziemy tu też drewniane ławki, stoliki oraz bacówkę, w której mamy okazję spróbować oscypków. W sezonie spotkać można również bacę z owcami, gdyż odbywa się tu kulturowy wypas owiec.

Po odpoczynku czas wyruszyć schodami w górę na końcowy punkt wyprawy. Droga na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m.) zajmuje ok. 50 minut. Ze szczytu widać malownicze górskie krajobrazy. Cała trasa liczy w sumie ok. 10 km, a czas samej wędrówki wynosi od ok. 3,5 h.

Szlak turystyczny na Wielki Kopieniec

Kolejnym górskim szlakiem dla początkujących jest droga na Wielki Kopieniec. Góra nie jest wysoka, ale za to słynie z rozleglej panoramy, która obejmuje wiele szczytów Tatr Zachodnich, takich jak Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy czy Giewont. Widok jest naprawdę imponujący, a trasa zupełnie nieskomplikowana i przyjemna.

Na miejsce można udać się łatwym zielonym szlakiem z Jaszczurówki lub z Toporowej Cyrhli. Wyruszając z Jaszczurówki, idziemy w kierunku Polany Olczyskiej. Trasa biegnie przez Dolinę Olczyską wzdłuż górskiego potoku. Początkowo droga prowadzi przez las, a następnie kamienną ścieżką. Z Polany Olczyskiej idziemy ponownie przez las i docieramy na Polanę Kopieniec. Stamtąd w ciągu ok. 10 minut wchodzimy na szczyt Wielkiego Kopieńca (1328 m n.p.m.), skąd podziwiamy górskie widoki. Po zejściu ze szczytu warto zrobić sobie przerwę i odpocząć na polanie.

Wracając, można wybrać tę samą drogę i ewentualnie udać się jeszcze na Nosal lub zejść z drugiej strony Polany Kopieniec i udać się do Toporowej Cyrhli. Cała trasa wraz z powrotem zajmuje ok. 2,5h.

Wycieczka Doliną Kościeliską nad Smreczyński Staw

Malownicza Dolina Kościeliska to jedna z najbardziej popularnych tras w Tatrach, której towarzyszą wspaniałe widoki. Warto więc wybrać się tam wczesnym rankiem i najlepiej w tygodniu, by uniknąć zbyt dużych tłumów, które można zastać szczególnie w długie weekendy.

Zielony szlak turystyczny rozpoczyna się w Kirach i prowadzi do schroniska na Hali Ornak. Idąc wzdłuż Potoku Kościeliskiego, można po drodze zajrzeć także np. do Jaskini Mroźnej. Po ok. półtorej godziny docieramy do Hali Ornak, następnie czarnym szlakiem prowadzącym leśną ścieżką wędrujemy do Niżnej Smreczyńskiej Polany, a stamtąd po kamiennych schodach do Smreczyńskiego Stawu. Jest to urokliwe jezioro, znad którego rozciąga się piękny widok na Bystrą, czyli najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Nad stawem jest kilka ławek, na których można usiąść, odpocząć i podziwiać dziką przyrodę. Wzdłuż rozciąga się duży, nieudostępniony dla turystów las.

W drodze powrotnej warto wybrać się na Miętusią Polanę oraz Przysłop Miętusi (niewielka przełęcz). Jest to dobre miejsce do odpoczynku oraz punkt widokowy na Giewont i Czerwone Wierchy. Czas takiej pieszej wycieczki to ok. 3,5 h.

Sprawdź też jakie buty wybrać w góry.