Wiele osób decyduje się na urlop w górach, ponieważ stanowią miejsce zarówno dla zwolenników aktywnych form spędzania wolnego czasu, jak i dla spokojnego relaksu w otoczeniu natury. Zazwyczaj w okolicach obiektu noclegowego znajduje się wiele zabytkowych atrakcji, ale również lokalizacji do długich wędrówek, wycieczek rowerowych oraz spływów kajakowych. Ponadto niezależnie od pory roku, Góry Izerskie tętnią życiem.

Aktywny wypoczynek

Niemal każdy, kto wybiera się na wypoczynek w górach, preferuje jego aktywną formę. Najlepsze w tej dziedzinie są długie spacery szlakami, które pozwalają na bezpośrednie obcowanie z przyrodą oraz podziwianie przepięknych krajobrazów. Góry oraz Pogórze Izerskie mają wiele malowniczych tras, które różnią się od siebie poziomem trudności oraz długością. Dla amatorów najlepsze będą szlaki zielone, których przejście w obydwie strony zajmuje średnio dwie godziny. Na bardziej wprawionych turystów czekają trasy oznaczone kolorem żółtym oraz czerwonym. Niektóre z nich są także przystosowane do wycieczek rowerowych, co pozwala uatrakcyjnić wyprawę. Po powrocie ze szlaków wiele ośrodków wypoczynkowych oferuje relaks w SPA i luksusowym apartamencie.

Góry to idealne miejsce na organizację spływu kajakowego na rzece Kwisie w niezwykłych okolicznościach natury. Po drodze znajdują się dwa jeziora: Złotnickie oraz Leśniańskie. Możliwość rozpoczęcia trasy stanowi Gryfów Śląski lub Leśna.

Zimą z kolei również fani śnieżnych szaleństw znajdą coś dla siebie, ponieważ okoliczny Świeradów-Zdrój dysponuje aż pięcioma stokami narciarskimi wraz ze szkółkami nauki jazdy, serwisami i wypożyczalniami sprzętu.

Szlakiem zabytków

Okolica posiada szeroką bazę noclegową. Jedną z możliwości stanowi obiekt pałacowy hotel Leśny Kurort w Gierczynie. W pobliżu nie brakuje także ciekawej architektury oraz obiektów przeznaczonych do zwiedzania. W Krobicy można udać się do geoparku. Znajdują się tam bowiem sztolnie kopalni cynku oraz kobaltu z okresu XVI-XIX wieku. Park posiada ścieżkę dydaktyczno-turystyczną „Śladami dawnego górnictwa kruszców”. Inną atrakcję stanowi zaś punkt widokowy w Mirsku zaadaptowany w budynku wieży ciśnień. Taras na ostatnim piętrze został wyposażony w cztery lunety, które umożliwiają podziwianie widoków Gór Izerskich. W mieście warto także odwiedzić rynek z barokowymi kamieniczkami lub nieczynny już dworzec PKP. Ponadto idealną strefę wypoczynkową stanowią liczne parki. Nieszablonową atrakcję turystyczną stanową także zabytkowa kaplica na cmentarzu oraz epitafia z XVI i XIX wieku na jego murze.