Ubezpieczenie nieruchomości pozwala ochronić dom lub mieszkanie w różnych przypadkach. Polisa ubezpieczeniowa jest dobrowolna, jednak wymaga się jej posiadania w trakcie spłacania kredytu za budynek mieszkalny. Jest też najczęściej wybieraną przez Polaków formą ochrony, razem z drzwiami i roletami antywłamaniowymi. Zdecydowanie się na nią upoważnia do otrzymania środków na pokrycie wszelkich strat. Warto zatem o niej pomyśleć, jeśli jesteśmy właścicielem, wynajmującym lub lokatorem obiektu mieszkalnego.

Zakres ubezpieczenia nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości dotyczy szkód wnętrza budynku lub jego wyposażenia. W jego ramach można ubezpieczyć majątek i uzyskać finansową rekompensatę za możliwe poniesione zniszczenia.

Ubezpieczeniu podlegają domy w budowie oraz letniskowe, a także inne budynki mieszkalne. Dotyczy właściwie wszystkich rodzajów nieruchomości, od niewielkiej architektury po budynki gospodarcze.  Jego podstawowy zakres obejmuje:

  • Wandalizm,

  • Kradzieże,
  • Inne wypadki.

Ponadto osłaniane są poszczególne części budynków, a więc zewnętrzne ściany, tynki, izolacje, elewacje czy dach. Zabezpieczeniu podlega również mienie stałe (meble, schody, okna i drzwi czy różnego rodzaju instalacje) oraz ruchome (nośne wyposażenie domu np. biżuteria czy sprzęt RTV i AGD). Pełen nadzór może być także zapewniony innym elementom np. altanom czy ogrodzeniu, a nawet garażowi.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe w ramach polisy na mieszkanie lub dom proponują połączenie ofert. W tym celu często wiąże się ją z polisą OC (odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym). Zapewnia dodatkową ochronę w przypadku wyrządzonych osobom trzecim szkód. W zależności od wybranego pakietu możliwa jest również ochrona od wszelkich zdarzeń tzw. All Risk. Warto także skorzystać z dodatkowej ochrony np. prawnego doradztwa czy zabezpieczenia w wypadku stłuczenia szklanych przedmiotów m.in. okien czy luster.

Jaką polisę wybrać?  

W wyborze odpowiedniej polisy pomogą na pewno agenci ubezpieczeniowi. Niektóre zakłady oferują specjalne pakiety, pozwalające na indywidualne dostosowanie usługi do oczekiwań oraz ustalenie zakresu ochrony. Najlepsza będzie ochrona przed zdarzeniami wszelkiego rodzaju oraz wiążących się z przypadkowymi szkodami. Odnosi się to szczególnie do takich sytuacji jak np. niezakręcone kurki, czy pozostawienie włączonego żelazka.

Ile wynosi składka? 

Zazwyczaj koszt ubezpieczenia mieszkaniowego szacowany jest na wartość rynkową inwestycji w momencie poniesienia szkody. Wysokość składki na pewnego rodzaju ubezpieczenie na życie zależy jednak nie tylko od wartości majątku, ale także ewentualności wystąpienia szkód. Koszty zależą również od zakresu ochrony, kondygnacji budynku oraz posiadanej historii ubezpieczeniowej. W przypadku posiadania zaawansowanego systemu antywłamaniowego z pewnością możliwe będzie otrzymanie zniżki na składkę. Zwykle miesięczna składka wynosi ok. 60 zł. W jej dokładnym obliczeniu pomogą dostępne w Internecie kalkulatory.

Korzyści z posiadania polisy 

Ubezpieczenie domu zapewnia ochronę przy losowych wypadkach czy innych zdarzeniach np. przed włamaniem. Pozwala na pokrycie kosztów ewentualnych napraw oraz gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Umożliwia ochronę najważniejszych elementów majątku czy ewentualną odbudowę.

Warto przy tym pamiętać o tym, że ochroną może być objęte jedynie mienie należące do ubezpieczonego lub mającego właściwy tytuł prawny. W związku z tym wykonawcy budynków mieszkalnych zmuszeni są do ochrony sprzętu we własnym zakresie.