czas czytania: 7 min

Co jest lepsze: henna czy farba do włosów?

henna do włosów

Koloryzacja włosów pozwala na szybką zmianę ich barwy. Jednak coraz częściej zamiast po farbę do włosów, dużo osób sięga po środki zastępcze, pozbawione szkodliwych i drażniących skórę substancji. Naturalny barwnik, jakim jest henna do włosów, zapewnia pełne bezpieczeństwo. Jakie są zalety jej stosowania? Czy przynosi równie zadowalające efekty co zwykłe farbowanie włosów w salonach fryzjerskich?

Farba czy henna? Co wybrać? 

Wybór sposobu koloryzacji włosów zależy od:

  • Planowanego koloru: jasne odcienie np. blondu czy brązu nie są możliwe do otrzymania hennowaniem. Chłodne jasne odcienie nada dopiero zwykła farba. Naturalna i na bazie ziół, nawet zmieszana nie przyniesie spodziewanego efektu.
  • Alergii: występowania reakcji skórnych na produkt,
  • Rodzaju włosów: do suchych, gęstych i grubych włosów sprawdzają się lepiej naturalne farby do włosów, natomiast optycznej objętości cienkim, nawilżonym kosmykom nada roślinny barwnik,
  • Siwych pasm: większe pokrycie zapewniają farby do włosów.

Rodzaje i działanie henny do włosów 

Roślinna henna na włosy pogłębia naturalną barwę pasm. W drogeriach można znaleźć jej 2 rodzaje:

  1. Zwykłą, czystą: powstałą na bazie lawsonii,
  2. Roślinną: zawierają dodatkowo inne zioła np. wyciąg z aloesu, roślinne oleje czy liście neem.

Zawierająca naturalne barwniki pochodzenia roślinnego np. ekstrakt z farbiarskiego indygowca przynosi efekt brązu w odcieniu miedzi. Zmieszane z amlą niebieskie indygo nada z kolei włosom chłodną brązową tonację.

Dokonując zakupu w drogerii i decydując się na samodzielny zabieg, dobrze jest przeczytać wcześniej dokładnie skład produktu. Naturalna henna nie powinna zawierać chemicznych substancji występujących w farbach np. PPD (Parafenylenodiaminy).

Jej działanie sprowadza się do wnikania cząsteczek barwnika z lawsonii do włosów. W ich rdzeniu łączą się następnie z włóknami keratyny. W ten sposób nadają im odpowiedni kolor. Dodatkowo uzupełniają niedostatek naturalnie w nich występującej keratyny. W efekcie włosy są grubsze, mocne i błyszczące, nawilżone i chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

Zalety stosowania henny na włosy

Roślinny barwnik do włosów coraz częściej jest używany jako naturalny zamiennik farb. Pozwala na farbowanie włosów, a jednocześnie pielęgnuje je i poprawia ich kondycję. Niektóre produkty przyspieszają nawet wzrost włosów, hamują ich wypadanie, a także odżywiają i łagodzą stany zapalne skóry np. z dodatkiem zioła Brahmi.

Odkryta już w starożytności, znalazła wkrótce zastosowanie w:

  • Leczeniu łupieżu,
  • Tatuażach: jako barwnik,
  • Podkreślania brwi i rzęs.

Chociaż nie pozwala na radykalne koloryzacje włosów, a jedynie pogłębienie ich naturalnej barwy, nie zawiera szkodliwych chemicznych składników, na których bazują ogólnie dostępne farby.

Henna na włosy to doskonała opcja dla osób, które chcą dokonać ich koloryzacji, a przy tym ich nie zniszczyć. Łagodna koloryzacja włosów, pozbawiona chemicznych składników jak w przypadku zwykłych emulsji, wzmacnia pasma i poprawia ich stan. Chociaż nie zapewnia pełnego krycia, pogłębia i delikatnie odmienia naturalny odcień kosmyków.

Farbę do włosów z kolei powinny wybrać osoby, które pragną przyciemnić lub rozjaśnić pasma. Farbowane tradycyjną metodą kosmyki są dużo prostsze w ewentualnej dekoloryzacji. Usunięcie henny jest dużo trudniejsze.