Agencja celna, czyli pomoc dla przedsiębiorcy.

Materiał partnera
2020-01-29
Cło, akcyza, odprawy celne i zasieki zbudowane z obostrzeń prawnych niejednego mogą wprawić w konsternację. Jednak przedsiębiorstwa handlujące towarami między jedną granicą a drugą muszą umieć sprawnie poruszać się w gąszczu praw i wymagań Urzędu Celnego. Pocieszające jest, że przedsiębiorcy nie są sami – z odsieczą przybywają agencje celne. Sprawdzamy, czy i kiedy warto zgłosić się do nich po pomoc.

Agencja celna – co to jest?

Agencja celna to nic innego jak profesjonalny doradca w kwestiach importu oraz eksportu towarów. Dzięki pomocy specjalistów, przedsiębiorcy znacznie łatwiej poruszać się w skomplikowanym świecie pełnym składów celnych, deklaracji akcyzowych i prawa podatkowego.

Warto podkreślić, że istnieje duża różnica między agencją celną a Urzędem Celnym – nie jest to jedna instytucja. Co prawda obie znajdują się na tej samej gałęzi gospodarki kontrolującej przepływu towarów między granicami państw, jednak agencja celna tylko pośredniczy między przedsiębiorcą a Urzędem celnym. Agent celny nie jest też funkcjonariuszem celnym.

Czym zajmuje się agencja celna?

Agencja celna oprócz udzielania porad i prowadzenia przez celne pole minowe ponadto przygotuje niezbędne do odprawy dokumenty, deklaracje podatków akcyzowych oraz obliczy koszt dla importowanych bądź eksportowanych towarów.
Dla wielu przedsiębiorców równie istotne jest przerzucenie konieczności nawiązywania kontaktów właśnie na agentów celnych, którzy mają wiedzę i umiejętności, aby sprawnie porozumieć się z każdym – czy to celnikiem, urzędnikiem czy zagranicznym kontrahentem.

Doskonałym przykładem agencji celnej zajmującej się kompleksową obsługą przedsiębiorstw handlowych jest łódzki Ango-Impex. Firma działa na rynku od 1992 roku, co przekłada się na bogate doświadczenie, które przyda się w zderzeniu z podatkami, akcyzą i cłem czekającym na granicy.

Korzystanie z usług agencji celnej jest wyjątkowo opłacalne, w przypadku towarów sprowadzanych spoza Unii Europejskiej np. z Chin. Ilość przepisów i wniosków niezbędnych do legalnego handlu jest znacznie większa. W przypadku przepływu dóbr materialnych w obrębie Unii Europejskiej wystarczy wypełnić deklarację Intrastat. Dzięki temu możliwe jest zbieranie danych i prowadzenie statystyk dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Agencja celna – kiedy warto zwrócić się po pomoc

Pomoc agencji celnej jest nieoceniona zwłaszcza jeśli sprowadza się duże ilości towarów, dzięki temu z barków przedsiębiorcy opada dużo stresu. Obecność profesjonalistów obeznanych w przepisach prawa celnego i podatkowego oraz procesów zachodzących podczas przepływu towarów przez granicę oszczędza też czas. Nie dość, że agenci celni zajmą się wypełnianiem druków oraz deklaracji, ale są również w stanie znacznie przyśpieszyć formalności.

Należy jednak pamiętać, że agencja celna nie jest reprezentantem przedsiębiorstwa, któremu udziela porad, a jedynie doradcą i pośrednikiem. Cała odpowiedzialność za wwożony lub wywożony towar spoczywa na przedsiębiorcy.
Opracowanie artykułu:

Agencja Celna Ango-Impex Iwona Pietrakiewicz

ul. Ustronna 3/9, 93-350 Łódź Górna, łódzkie
e-mail
www
telefon