Co to jest „backline”? Po co jest on na koncercie lub festiwalu? Jak go zorganizować?

Materiał partnera
2019-10-22

Organizator imprez muzycznych musi zadbać nie tylko o miejsce i jego odpowiednie zabezpieczenie, ale także o kompleksowe wyposażenie, do którego zaliczane są oprócz sceny, nagłośnienie, oświetlenie oraz „backline”, czyli instrumenty muzyczne i wyposażenie sceny, jak również często wymagana przez gwiazdy obsługa instrumentów i stage management (zarządzanie i kierowanie przebiegiem koncertu na scenie zarówno w zakresie scenariuszowym, czasowym, ale także technicznym). Szczegółowe wymagania dotyczące takiego zapotrzebowania każdy liczący się artysta zawiera w dokumencie nazywanym „riderem”, czyli mówiąc po prostu szczegółowym opisem potrzeb i wymagań artysty na scenie. Gdzie najlepiej szukać wypożyczalni i doświadczonych techników backline, którzy zajmą się montażem niezbędnych urządzeń, zaplanują ruch na scenie – jeżeli mamy kilku wykonawców na jednym koncercie – czy zadbają o komfort i dobrą atmosferę pomiędzy organizatorem a artystą?


Plan to podstawa!


Podczas organizacji imprez muzycznych najważniejsze jest działanie według wcześniej ułożonego planu. Podpowiedzią tu będzie wspomniany w poprzednim akapicie „rider” przesłany przez zespół. W przypadku kompleksowego wyposażenia pomocne może być wynotowanie wszystkich instrumentów i urządzeń, które trzeba wypożyczyć. Jeśli na dany festiwal lub koncert jest przeznaczona określona suma pieniędzy, warto przygotować również szacunkowy kosztorys. W ten sposób zyska się pewność, że podczas zamawiania sprzętu nie wykroczy się poza przewidywany budżet. Im większa impreza, tym większe ryzyko, że o czymś się zapomni, a rezerwację sprzętu należy zrobić dużo wcześniej, dlatego najlepiej już zawczasu sporządzić plan i po jego stworzeniu skonsultować go z managementem zespołu, a w poszczególnych częściach – z którymi nie mamy do czynienia na co dzień, a są wymagające – warto poprosić o poradę i kosztorysy od profesjonalnych firm. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pozbawi problemów na miejscu koncertu. Szczególnie ważne jest to w pracy z zespołami zagranicznymi, gdzie wymagania zapisane w riderze egzekwowane są bardzo precyzyjnie, a ich niespełnienie może doprowadzić nawet do zerwania kontraktu i nieodbycia się imprezy.


Gdzie szukać wsparcia w zakresie „backline”?


Instrumenty muzyczne  to kluczowe elementy wyposażenia każdej sceny muzycznej. Można znaleźć wypożyczalnie tego typu sprzętu, jednak trzeba wybierać ostrożnie, gdyż nie zawsze proponowane przez nie urządzenia są wysokiej jakości. Zdarza się, że wszystko jest wyeksploatowane do granic możliwości. Bardzo ważne jest również, żeby wybierać firmy o dużym doświadczeniu, które bardzo przydaje się w przeróżnych ustaleniach i negocjacjach z managementem zespołu na miejscu imprezy. Na koncertach z udziałem zespołów z zagranicy warto też sprawdzić, czy technik posługuje się językiem angielskim. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie korzystanie z ofert wypożyczalni, które cieszą się pozytywną opinią wśród swoich klientów – na przykład Woodys Backline Wysocki i Wspólnicy, której siedziba znajduje się w Warszawie. Firma od kilkunastu lat wynajmuje sprzęt i profesjonalnych techników backline na największe polskie i zagraniczne  festiwale, a także na koncerty światowych gwiazd odwiedzających nasz kraj, ale także realizuje mniejsze i większe koncerty na terenie całej Polski.


Kim są technicy backline?


Słowo backline jest dobrze znane wśród organizatorów imprez muzycznych i oznacza sprzęt, który znajduje się na scenie w tzw. drugiej linii, a więc na przykład wzmacniacze instrumentalne, perkusje, instrumenty klawiszowe, sprzęt dla DJ’a, gitary, instrumenty dla orkiestry symfonicznej, ale także wyposażenie sceny w takie elementy jak krzesła i specjalistyczne stołki dla instrumentalistów, ekrany pleksi do oddzielania poszczególnych sekcji muzycznych, pulpity do nut z oświetleniem czy bardziej zaawansowane urządzenia jak systemy odsłuchu osobistego. Technicy backline to doświadczone i odpowiednio przeszkolone osoby, które zajmują się profesjonalnym montażem wszystkich niezbędnych urządzeń. Dzięki nim scena muzyczna zawsze będzie odpowiednio przygotowana na nadchodzące występy, a wszelkie problemy techniczne są ograniczone do minimum. Decydując się na wypożyczenie specjalistycznego sprzętu muzycznego, zawsze lepiej skorzystać z usługi wynajęcia techników backline, którzy nie tylko je zamontują, ale też będą czuwać nad prawidłowym ich funkcjonowaniem podczas trwania wydarzenia. Fachowo i błyskawicznie zareagują w momencie kłopotów, zdejmą z głowy stres, którego organizatorom i tak nie brakuje w mnogości spraw oraz problemów, które pojawiają się w trakcie organizacji dużych koncertów i eventów. Warto spróbować!

Opracowanie artykułu:

Woodys Backline Wysocki i Wspólnicy sp.j.

ul. Wał Miedzeszyński 262, 04-792 Warszawa Wawer, mazowieckie
e-mail
www
telefon