Urządzenia takie jak przeciwwybuchowe wentylatory osiowe znajdują swoje zastosowanie w różnego rodzaju obiektach publicznych, handlowych, przemysłowych, komercyjnych, czy gospodarczych. Z całą pewnością spotkamy się w nimi w magazynach czy hurtowniach. Posiadają bardzo kompaktową konstrukcję, dzięki czemu jest ona łatwa do przystosowania do różnego rodzaju instalacji wentylacyjnych. Co warto wiedzieć o przeciwwybuchowych wentylatorach osiowych? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Przeciwwybuchowe wentylatory osiowe są przeznaczone przede wszystkim do pracy w instalacjach, w których otoczeniu jest możliwość potencjalnego wybuchu, czyli inaczej mówiąc - zagrożenie gazowe.

Jak zbudowane są wentylatory osiowe?

Budowa wentylatorów osiowych jest dość prosta. Są one zbudowane z płaskiej kwadratowej obudowy, która najczęściej ma cztery otwory do mocowań ściennych, środek całej płyty jest wypełniony łopatkami wirnika, osłoniętymi specjalną siatką ochronną. Wentylatory osiowe tworzone są z blachy stalowej, która przechodzi przez proces galwanizacji. Warto tutaj również dodać, że wentylatory, które mają przeciwwybuchowe przeznaczenie, powinny spełniać normy dyrektywy ATEX 94/4/WE. Co jeszcze warto wiedzieć o wentylatorach osiowych? Jeszcze jedną z kwestii, o której zdecydowanie warto wiedzieć, jest to, że wentylatory osiowe są malowane proszkowo w kolorze czarnym, dzięki czemu ich powłoka jest trwała na niskie i wysokie temperatury oraz działanie agresywnych gazów i nie tylko.

Kilka słów o sterowaniu wentylatorem osiowym

Silniki wentylatorów osiowych zaliczamy do trójfazowych, czyli takich, które posiadają odpowiednie czujniki termiczne. Aczkolwiek musimy tutaj wspomnieć, że bardzo dużo konstrukcji jest opartych o działanie jednobiegowe. W takim przypadku przykładowy silnik może wyróżniać się takimi parametrami technicznymi, jak: prędkością obrotową na poziomie 1410 obr/min; poborem mocy w wysokości 114 W; czy też poborem prądu w granicy 0,23 A, przy napięciu zasilania 3~ 400Y/50Hz. Z całą pewnością warto zapoznać się z szeroką ofertą firmy JiMwent phu. W ofercie firmy spotkamy się z wieloma rodzajami wentylatorów, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Szeroki wybór profesjonalnych wentylatorów w naszym sklepie to oferta, która dedykujemy zarówno klientom indywidualnym, jak i firmowym. Wybór wentylatora kanałowego możemy polecić osobom, które szukają urządzeń odprowadzających zanieczyszczone powietrze. Z wentylatora kominowego korzysta się z kolei zazwyczaj w przypadku istniejącego przewodu wentylacyjnego – montuje się go w jego wnętrzu. Rolą wentylatora nawiewnego jest z kolei dostarczanie powietrza w sposób mechaniczny, a odprowadzanie go – w sposób naturalny. - mówi właściciel. Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje kilka kwestii, z których warto zdawać sobie sprawę, jeżeli chodzi o przeciwwybuchowe wentylatory osiowe. Pamiętajmy także o odpowiednim wyborze sprzedawcy, gdyż jest to niezmiernie ważne, aby nie być zawiedzionym.