Czy powierzyć biuru prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy?

Materiał partnera
2019-10-03

Wiele podmiotów ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Inne dobrowolnie się na to decydują, gdyż prowadzenie ksiąg jest zadaniem trudnym i wymagającym rzetelności oraz skrupulatności. W każdym przypadku warto rozpocząć współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym, które odpowiednio zadba o pełną księgowość. Sprawdź, jakie wynikają z tego korzyści i jakie usługi oferuje profesjonalna księgowość. 

Księgi rachunkowe – co to znaczy?

Księga rachunkowa jest zestawieniem, która obejmuje zapisy księgowe uporządkowane chronologicznie wykazujące obroty i salda oraz wykaz aktywów i pasywów firmy. Kto ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych? Muszą to robić między innymi spółki handlowe oraz cywilne, niektóre osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne oraz spółki partnerskie czy też powiaty, województwa i ich związki.

Jak prowadzić księgi rachunkowe?

Specjalista z firmy Vpd Group Sp. z o.o. wyjaśnia, iż wszelkie zapisy księgowe muszą być prowadzone chronologicznie, a co za tym idzie – na bieżąco, według dat dokonywania operacji gospodarczych. Jak jeszcze prowadzić księgi rachunkowe? W porządku systematycznym. Oznacza to, że dane powinny być wprowadzane w taki sposób, by nie było problemu z odróżnieniem kategorii rachunkowych, jak na przykład stan środków pieniężnych i majątku, przychody i koszty uzyskania przychodu czy straty i zyski.

Co daje współpraca z biurem rachunkowym?

Można samodzielnie zajmować się prowadzeniem księgowości firmy, jednak współpraca z biurem rachunkowym przynosi wiele korzyści. Z usług biura rachunkowego mogą skorzystać zarówno małe, średnie, jak i duże firmy, a także pojedynczy przedsiębiorcy. Przede wszystkim pracują w nim profesjonaliści z wiedzą i doświadczeniem, coraz częściej wykorzystujący nowe technologie, jak rozbudowane systemy księgowości online. Dzięki temu możliwy jest internetowy obieg dokumentów, bez konieczności częstego pojawiania się w biurze osobiście.

Kolejnym atutem takiej współpracy jest dostęp do wiedzy ekspertów specjalizujących się w różnych dziedzinach, między innymi prawników, doradców podatkowych oraz ekspertów do pomocy w obszarze IT czy kwestiach unijnych.

Warto dodać, że współpraca z biurem rachunkowym wychodzi taniej niż zatrudnienie księgowego na umowę o pracę. Dodatkowo w biurze zawsze ktoś jest – nie ma znaczenia, czy trwa okres urlopowy. Zawsze też można mieć pewność profesjonalnej obsługi. Istotne jest to, że przed błędami i ryzykiem nieprawidłowych działań chroni firmę polisa ubezpieczeniowa, zgodnie z którą odpowiedzialność leży po stronie biura rachunkowego.

Opracowanie artykułu:

Vpd Group Sp. z o.o.

ul. Śródmiejska 27, 62-800 Kalisz wielkopolskie
e-mail
telefon