Myślisz o kupnie nowego samochodu, ale finanse, które chcesz przeznaczyć na jego kupno wcale się nie zwiększają w ostatnim czasie. Do tego masz obawy, że auto znudzi ci się zanim zdążysz je spłacić. A nie bardzo uśmiecha ci się kupowanie pojazdu z komisu. Jest na to dobry sposób. Umowa leasingowa pozwoli ci na to, byś mógł zmieniać samochód regularnie na nowy. Jak to działa?

Co to jest leasing?

Leasing jest umową cywilnoprawną pomiędzy dwoma podmiotami (finansującym i korzystającym), która polega na tymczasowym oddaniu do użytku określonego przedmiotu, np. samochodu w zamian za regularne, comiesięczne opłaty. Leasing nie wymaga wysokiej zdolności kredytowej, ma krótkie procedury i jest zazwyczaj tańszy od kupna na raty. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, gdyż gwarantuje optymalizację podatkową i brak konieczności serwisowania pojazdu. Dużą zaletą umowy leasingowej jest to, iż nie obniża ona zdolności kredytowej leasingobiorcy. W doborze odpowiedniej oferty leasingowej pomóc może Alpina Leasing z oddziałem w Białymstoku. Niezależni, doświadczeni i kompetentni brokerzy zaproponują najlepsze rozwiązanie.

Rodzaje leasingu

Istnieje  wiele rodzajów leasingu. Różnią się między sobą pod względem przedmiotu umowy leasingowej, jej konstrukcji, a także pod względem praw i obowiązków obydwu stron co do przedmiotu leasingu.

  • Leasing finansowy – przedmiot leasingu zostaje wliczany do majątku leasingobiorcy, a po spłaceniu ostatniej raty staje się jego własnością.  Raty leasingu, w momencie podpisania umowy, pokrywają wartość przedmiotu.
  • Leasing operacyjny – również wlicza się do majątku korzystającego, jednak po spłaceniu ostatniej raty, może on, choć nie jest to konieczne, odkupić przedmiot leasingu.
  • Leasing pośredni i bezpośredni – łatwo je rozróżnić. W leasingu pośrednim leasingobiorca podpisuje umowę z firmą leasingową, która dany produkt nabywa od producenta. Natomiast w leasingu bezpośrednim to producent oddaje swój towar w leasing klientowi.
  • Leasing dla firm – to idealna opcja dla firm przewozowych lub transportowych, gdyż pozwala na zbudowanie floty pojazdów bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z serwisowaniem oraz ich sprzedażą.
  • Leasing zwrotny – to rozwiązanie dla firm, którym zależy na odzyskaniu utraconej płynności finansowej, a posiadają własne środki trwałe, np. w postaci maszyn lub innych sprzętów. Mogą te środki odsprzedać firmie leasingowej, a potem wziąć je w leasing.
  • Leasing konsumencki – to dobra oferta dla osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które chcą mieć nowy samochód, a mają niską zdolność kredytową.

Czy to się opłaca?

Często jest tak, iż leasing jest o wiele korzystniejszą opcją niż zaciągnięcie kredytu. Procedury są jasne i proste, a sam proces  związany z podpisaniem umowy zajmuje raptem kilka dni. W niektórych przypadkach leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową leasingobiorcy. Pozwala na nabycie zarówno pojazdów osobowych, ciężarowych, autobusów czy ciągników rozlicznych i wszelkiego rodzaju maszyn. Może się okazać, iż po spłaceniu rat i wykupie przedmiotu leasingu, finalnie cena jest niewiele wyższa, niż by nabyło się go za gotówkę.

Jeśli jesteś zainteresowany wzięciem w leasing np. samochodu, zgłoś się do profesjonalnej firmy, która doradzi i wybierze najkorzystniejszą dla ciebie ofertę. W Alpina Leasing specjaliści zajmują się finansowaniem środków trwałych, oferują leasing na samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, jak też leasing na maszyny rolnicze i sprzęt budowlany, leasing na jachty i motorówki. Oferta obejmuje również leasing sprzętu IT i sprzętu medycznego.