Działalność gospodarcza może przyjmować różne formy organizacji. Od jednoosobowej firmy po wielkie spółki i koncerny. Często, szczególnie w mniejszych miejscowościach, spotkać możemy się ze spółdzielnią. Na jakich zasadach ona działa i czy są branże, w których warto ją wybrać? Odpowiedzi na te pytania i nie tylko poznacie, czytając poniższy artykuł.

Czym jest spółdzielnia?

Prawo spółdzielcze ustanowione zostało jeszcze w latach osiemdziesiątych – a dokładnie w 1982 roku. Od tego czasu było ono wiele razy nowelizowane, a najnowszych zmian dokonano jeszcze w 2019 roku. Różni się ono nieco od prawa spółek handlowych, określa między innymi zasady tworzenia oraz rejestracji spółdzielni, prawa i obowiązki jej członków, zasady nadzoru, zasady prowadzenia gospodarki spółdzielni, a ponadto wiele innych kwestii związanych z działalnością.

Z prawnego punktu widzenia spółdzielnia podmiot gospodarczy ustanowiony właśnie na zasadach prawa spółdzielczego, prowadzący przedsiębiorstwo i mający osobowość prawną. Tworzyć ją może nie mniej niż dziesięć osób fizycznych, ale nie więcej niż trzy osoby prawne. Celem spółdzielni natomiast jest prowadzenie wspólnej działalności gospodarczej w interesie jej członków.

Współczesne spółdzielnie

Pierwsze spółdzielnie, powstające w Anglii, w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku, związane były z branżą spożywczą. Równocześnie jednak w całej Europie rozwijać zaczęły się spółdzielnie kredytowe. W Polsce pierwsza spółdzielnia działała w sferze rolnictwa.

Obecnie zakres działalności podejmowanej przez spółdzielnie jest bardzo szeroki. W większej części nadal dotyczy branży spożywczo-rolniczej i mieści w sobie spółdzielnie mleczarskie, rolnicze produkcyjne czy ogrodniczo-pszczelarskie.

Spółdzielnia handlowa Grastar prowadzi sklepy wielobranżowe: oferujące materiały budowlane oraz artykuły spożywcze. W Grabownicy Starzeńskiej, gdzie jest zlokalizowana, działa sieć sklepów spożywczych, w których dostępne są produkty takie jak owoce, warzywa, pieczywo, mięso, wędliny i nabiał, a ponadto też chemia gospodarcza. W tym samym mieście spółdzielnia prowadzi hurtownię budowlaną, zaopatrującą firmy oraz sklepy budowlane. W tym zakresie oferta obejmuje między innymi:

  • narzędzia,
  • farby,
  • lakiery,
  • materiały izolacyjne,
  • pustaki ceramiczne,
  • blachy perforowane,
  • chemię budowlaną.

Nie ma zatem wymagań co do charakteru prowadzonej działalności, by przybrała ona formę spółdzielni. Doskonałym przykładem są tu spółdzielnie mieszkaniowe oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.