Poszukiwania talentów do firm, najczęściej korporacji, to wielokrotnie duże wyzwanie dla działów HR. Wielokrotnie jednak stawianie na najlepszych dziedzinowych ekspertów, przynosi znaczne korzyści dla danego podmiotu, dlatego dzisiaj opłaca się inwestować w pracowników o ponadprzeciętnych kompetencjach. W tym pomagają dzisiaj specjalistyczne biura consultingowe, które nie tylko świadczą usługi z zakresu brandingu, coachingu, czy różnorodnych audytów, ale które zajmują się również procesami rekrutacyjnymi. Jednym z nich jest zaś tzw. direct search!

Czym jest direct search?

Direct search to metoda poszukiwania, rekrutowania i zatrudniania pracowników, między innymi na kluczowe stanowiska w firmie. Technika bezpośredniego poszukiwania, oparta jest zaś o różnego rodzaju metody, mające na celu dotarcie do ekspertów danej branży, którzy najlepiej sprawdzą się na stanowisku oferowanym przez określone przedsiębiorstwo. Direct search dedykowane jest zatem do poszukiwania prawdziwych talentów. Obecnie zasoby ludzkie to bowiem największe „dobro” podmiotów gospodarczych, w które warto inwestować.

Jakie firmy i w jakim celu decydują się na direct search?

Direct search w ramach usług outsourcingowych, najczęściej dedykowany jest dla dużych spółek handlowych, przemysłowych, czy usługowych. Często są to firmy z branży bankowej, czy też szeroko pojętego IT. To właśnie one wolą skupiać się na własnych działaniach głównych, powierzając procesy rekrutacyjne zewnętrznym podmiotom. Wielokrotnie dotyczy to poszukiwania do pracy specjalistów mających objąć w organizacji kluczowe stanowiska, w tym te menadżerskie. Często direct search ma również na celu selekcję potencjalnych pracowników tak, aby wybrać tych najlepiej odpowiadających ideom firmy.

Zalety direct search’u

Dzięki metodzie bezpośredniego wyszukiwania pracowników, tzw. headhunterzy, czy też rekruterzy, mogą dotrzeć do najlepszych specjalistów z danej branży, również do tych już zatrudnionych i nieposzukujących nowego zatrudnienia. Często zatem direct search jest związany z transferem danego specjalisty z jednej firmy do drugiej, a niekiedy dotyczy poszukiwania wyróżniających się studentów oraz absolwentów najlepszych uczelni. Metoda direct search’u jest zatem bardzo kompleksowa, a także błyskawiczna. Dzięki niej przy obniżonych kosztach, można w krótkim czasie znaleźć pracownika nawet o unikalnych kompetencjach!

Komu zlecić rekrutację pracowników?

Jeśli chodzi o rekrutowanie kadry menadżerskiej, czy specjalistycznej, najlepiej aby dokonywały tego profesjonalne firmy consultingowe, które doskonale znają różne branże i mogą poszczycić się szerokimi kontaktami biznesowymi, również międzynarodowymi. Taką grupą jest między innymi firma PERFECT CONSULTING, która podejmuje się nawet rekrutacji masowych. Z pełną ofertą specjalistów tego biura, warto zapoznać się na dedykowanej stronie internetowej, która powinna zainteresować zarówno małe, średnie, jak i duże podmioty gospodarcze, czy instytucje.