Spedycja towarów polega na ich przewozie drogą morską, powietrzną lub lądową i dostarczenia ich do punktu docelowego. Usługi z tego zakresu świadczą profesjonalne firmy transportowe. Kompleksowa oferta obejmuje również między innymi logistykę magazynową, załadunek oraz formalności związane z obsługą celną przesyłek. Powierzając wysyłkę profesjonalistom w tej dziedzinie, można mieć pewność jej sprawnego przebiegu.

Różnorodność form transportowych

To jeden z podstawowych, który świadczy nie tylko o usługach świadczonych na wysokim poziomie, ale także wszechstronności. Nie każdy bowiem środek lokomocji sprawdzi się w przypadku każdego typu towaru tak samo dobrze. W niektórych sytuacjach konieczne jest także połączenie różnych rodzajów spedycji, na przykład frachtu morskiego ze spedycją samochodową. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej, jeśli firma będzie miała możliwość zdziałać w obydwu sferach i kompleksowo zorganizować dowóz ładunku do punktu docelowego. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić koszty dostawy, ale również gwarantuje, że produkt od początkowego do końcowego etapu podróży będzie pod opieką jednego operatora. Warto także zwrócić uwagę na flotę, jaką dysponuje spedytor – jej zaawansowanie technologiczne. Wszystkie środki lokomocji, z których korzysta, powinny być przystosowane do różnego typu ładunków, zarówno transportu drobnicowego, jak i ponadnormatywnego.

Przygotowanie ładunku do wysyłki

Proces logistyczny nie polega wyłącznie na transporcie towaru. W jego skład wchodzą także czynności jego konfekcjonowania, składowania oraz przygotowania do wysyłki. Na realizację tych poszczególnych etapów można liczyć między innymi w firmie spedycyjnej IGS Schreiner Polska, posiadającej swoją własną powierzchnię magazynową w Nadarzynie. Niezwykle istotną rolę odgrywa prawidłowe zabezpieczenie przesyłki w transporcie bez względu na to, czy będzie on odbywał się za pośrednictwem kolei, samolotu, statku czy samochodu. Kompleksowe usługi obejmują między innymi paletyzację, foliowanie, a następnie załadunek i dystrybucję. Ważne jest także odpowiednie oznakowanie ładunków za pomocą etykiet informacyjnych. Pozwala to nie tylko na łatwiejszą identyfikację towaru, znajdującego się w środku, ale także dodatkowo wskazuje, jak należy postępować z daną paczką.

Wypełnienie formalności urzędowych

Pod tym względem najważniejsza jest obsługa celna przesyłek. Decydując się na usługi wyspecjalizowanej firmy transportowej, można liczyć na pomyślną odprawę towaru zarówno w eksporcie, jak i imporcie, a także tranzyt w systemie NCTS. Doświadczenie pracowników pozwoli na zrealizowanie ich w sprawny i bezproblemowy sposób, co przełoży się pozytywnie na czas dostarczenia ładunku do punktu docelowego. W ramach oferty spedycyjnej powinna istnieć również możliwość objęcia towaru ubezpieczeniem CARGO. Dzięki temu w razie uszkodzeniu przesyłki w transporcie z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych lub wypadku istnieje sposobność na uzyskanie odszkodowania, które zrekompensuje straty materialne.