Internet całkowicie zrewolucjonizował niemalże wszystkie sfery naszego życia. Za pośrednictwem sieci możemy umówić się do dentysty, zrobić zakupy spożywcze na weekend, zarejestrować się na studia czy też załatwić pilną sprawę w urzędzie skarbowym. Nic więc dziwnego, że również duża część biur rachunkowych zaczęła świadczyć swoje usługi online. Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Księgowość zdalna, zakres usług – ten sam!

Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby, że świadczenie wysokiej jakości usług rachunkowych przez Internet będzie możliwe. Wszystko przez konieczność regularnego dostarczania księgowej stosu dokumentów do rozliczeń. Przedsiębiorca musiał osobiście pojawić się w biurze rachunkowym wraz z kompletem faktur bądź też wysłać je za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej. Często bywało też tak, że jakiegoś papierka zabrakło, co rodziło konieczność ponownej wizyty u księgowej.

Wiele rzeczy uległo zmianie wraz z pojawieniem się na rynku nowoczesnych programów księgowych, które umożliwiły biurom rachunkowym pracę zdalną. Co więcej, zakres usług pozostał bez zmian. Obecnie przedsiębiorca może wybierać, czy życzy sobie bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, czy też woli być obsługiwany internetowo.

Zalety księgowości online

Jak przekonuje właścicielka biura rachunkowego Ada Księguje – rachunkowość online ma wiele zalet. Przede wszystkim chodzi o oszczędność czasu. Dotarcie do biura rachunkowego często wiąże się ze staniem w korkach, koniecznością przeorganizowania planu dnia czy też rezygnacją z zaplanowanego odpoczynku. Jak wszyscy doskonale wiemy – czas to pieniądz i lepiej przeznaczyć go na realizację strategicznych celów firmy. Dzięki księgowości zdalnej wszystkie dokumenty mogą zostać dostarczone do księgowej drogą mailową.

Nie musimy przy tym obawiać się o bezpieczeństwo danych. Programy księgowe i dedykowane im aplikacje posiadają szereg sprawdzonych zabezpieczeń. Dostęp do poufnych informacji ma tylko pracownik biura rachunkowego oraz właściciel firmy. Z tego też wynika kolejna zaleta rachunkowości online, a mianowicie – swobodny i nieograniczony wgląd w dokumentację księgową przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca ma wszystko „pod ręką” i nie musi przeglądać dziesiątek segregatorów w poszukiwaniu jednej faktury.

Wiele osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, obawia się, że wraz z porzuceniem tradycyjnej księgowości, utracą dostęp do fachowej wiedzy i profesjonalnego doradztwa specjalistów. Nic bardziej mylnego. To, że nie będziemy mieć bezpośredniego kontaktu z księgową, lub stanie się on rzadki, nie oznacza, że nie będziemy mogli liczyć na jej pomoc. Specjalista z chęcią odpowie na wszystkie nasze pytania przez telefon lub wyjaśni wątpliwe kwestie mailowo.