Instagram to już nie tylko portal społecznościowy, ale też dla wielu firm świetne narzędzie marketingowe. Za jego pośrednictwem można bowiem promować swoją markę w Internecie oraz docierać do nowych klientów. Wiele firm zbudowało na Instagramie zaangażowaną społeczność, a portal stał się dla nich ważnym kanałem sprzedażowym. Zastanawiasz się, czy warto prowadzić profil firmowy na Instagramie i jakie przynosi to efekty? Wyjaśniamy w artykule.  

Instagram jako narzędzie marketingowe

Instagram jest jednym z największych i najpopularniejszych portali społecznościowych. Każdego miesiąca liczy ponad miliard aktywnych użytkowników na całym świecie. Już od dawna nie jest jednak wyłącznie serwisem społecznościowym, na którym użytkownicy publikują piękne zdjęcia i dzielą się wybranymi momentami ze swego życia. Instagram stał się bowiem także ważnym narzędziem marketingowym dla przedsiębiorców, które pozwala im wypromować własną markę i zwiększyć sprzedaż swoich produktów czy usług.

Na Instagramie najważniejszy jest obraz i aspekty wizualne. Wbrew pozorom jest to jednak idealne miejsce nie tylko dla fotografów, influencerów czy artystów. Z pewnością nie może zabraknąć Cię na tej platformie, jeśli działasz np. w branży wnętrzarskiej, kulinarnej, modowej czy beauty. To jednak nie jedyne obszary działalności, które mogą z powodzeniem prowadzić komunikację na Instagramie. Tak naprawdę niemal każdy może tutaj zaistnieć. Jeśli prowadzisz firmę z zupełnie innej branży, to tym bardziej łatwiej będzie Ci się wyróżnić na tle konkurencji. Pamiętaj, że liczy się pomysł, kreatywność i przemyślana strategia działania.

Dlaczego warto mieć profil firmowy na Instagramie?

Użytkownicy Instagrama coraz częściej i chętniej śledzą swoje ulubione marki. Instagram jest też często dla nich wygodnym kanałem komunikacji – zamiast pisać maila czy dzwonić wolą napisać wiadomość prywatną właśnie na Instagramie. Niemal każdy, bo aż 90% użytkowników obserwuje na Instagramie co najmniej jedną markę, a 2 na 3 badanych potwierdza, że Instagram umożliwia im kontakt z markami[1]. Co ciekawe, 83% użytkowników znajduje tutaj nowe produkty bądź marki, a 80% uważa, że portal ten pomaga im podjąć decyzję o zakupie[2]. Dane te mówią same za siebie. Dlaczego więc powinieneś prowadzić profil swojej firmy na Instagramie?

  • Instagram pozwoli Ci wypromować swoją markę czy firmę w Internecie, wzmocnić jej rozpoznawalność i kreować jej pozytywny wizerunek.
  • Dzięki Instagramowi dotrzesz ze swoją ofertą do nowych potencjalnych klientów.
  • Treści graficzne, a więc obrazy, zdjęcia, grafiki bardziej niż tekst przyciągają uwagę, wpływają na wyobraźnię i angażują do działania.
  • Instagram może pomóc Ci zwiększyć sprzedaż.
  • Portal da Ci możliwość komunikacji ze swoimi klientami i pozwoli nawiązać z nimi relację.


Stworzymy dla Ciebie profesjonalny e-sklep, który przyciągnie klientów i będzie generował zyski. Sprawdź >>


Jakie możliwości daje Instagram?

Jako przedsiębiorca powinieneś traktować Instagram jak biznesowe narzędzie, służące do skutecznej promocji firmy. Jeśli chcesz prowadzić profil, powinieneś najpierw przejść na tzw. konto profesjonalne. Aby to zrobić, należy po prostu wejść w ustawienia konta i wybrać opcję ,,Przejdź na konto profesjonalne’’.

Statystyki

Warto zaznaczyć, że konto profesjonalne daje dostęp do wielu statystyk, które pozwalają m.in. lepiej poznać własną grupę odbiorców (płeć, wiek, miejsce zamieszkania itd.), sprawdzić aktywność użytkowników oraz dowiedzieć się, które treści cieszą się zainteresowaniem i zdobywają największą liczbę interakcji. Analizowanie takich danych pozwala sprawdzić efekty prowadzonych działań oraz ułatwia tworzenie dalszej strategii w celu poprawienia swoich wyników.

Hashtagi

Instagram pozwala dotrzeć z contentem nie tylko do obserwatorów danego profilu, ale także do innych użytkowników. Wszystko dzięki hashtagom, które przypisują dane zdjęcie do konkretnej grupy tematycznej. Jest więc duża szansa, że nowi użytkownicy trafią na Twój post i profil właśnie dzięki jakiemuś hashtagowi. Warto więc zawsze dobierać odpowiednie hashtagi, które będą dopasowane do branży i do Twojej marki oraz będą opisywać to, co znajduje się na zdjęciu czy grafice.

Instagram Stories

Oprócz zwykłych postów na Instagramie warto publikować także relacje, które z punktu widzenia odbiorcy są ciekawszym i bardziej angażującym formatem. W InstaStories można pokazywać swoją firmę ,,od kuchni’’, budując w ten sposób zaufanie u potencjalnych klientów i pozytywny wizerunek firmy. Można też tutaj udostępniać posty z opiniami zadowolonych klientów, pokazywać testy produktów, zadawać pytania, tworzyć quizy, ankiety i serie Q&A, które bardzo angażują odbiorców. W ten sposób będziesz bliżej swoich klientów i nawiążesz z nimi bliższą relację.

Posty sponsorowane

Oprócz działań organicznych (bezpłatnych) na Instagramie można także wykorzystywać działania płatne. Posty sponsorowane dają możliwość dotarcia do jeszcze większej grupy odbiorców, którzy mogą być zainteresowani daną ofertą. Warto więc skorzystać z tej opcji.

Konkursy i współprace w influencerami

Zależy Ci na tym, by zdobyć jak największą liczbę obserwujących? Organizuj konkursy na swoim profilu lub podejmij współpracę z wybranymi influencerami. Instagram to świetne do przeprowadzania takich akcji. Pamiętaj tylko, by zawsze na początku określić, co jest Twoim głównym celem, czy zdobycie nowych obserwujących, czy może wzrost sprzedaży produktów.

W jaki sposób Instagram sprzedaje?

Jak już zostało wspomniane, Instagram często pomaga klientom podjąć decyzję o zakupie danego produktu czy usługi. Jest dobrym kanałem sprzedażowym, który sprzedaje za pomocą obrazów. Wysokiej jakości, estetyczne zdjęcia, które pokazują produkt w użyciu, potrafią wpłynąć na wyobraźnię klienta i wzbudzić potrzebę posiadania prezentowanej rzeczy. Wiele marek zwiększa swoją sprzedaż także dzięki wspomnianym współpracom z influencerami. Influencer, który ma swoją zaufaną grupę followersów potrafi łatwo wpłynąć na ich decyzje zakupowe.

Powadzisz swój sklep internetowy? Dzięki Instagramowi zakupy dla Twoich klientów staną się jeszcze prostsze. Platforma umożliwia bowiem oznaczanie swoich produktów na zdjęciach czy w InstaStories. Użytkownik po kliknięciu zostaje przeniesiony na kartę produktu w sklepie na Instagramie. Po naciśnięciu przycisku ,,Wyświetl w witrynie’’, szybko przechodzi na stronę internetową sklepu, gdzie może wygodnie dokonać zakupu.

Na Instagramie jest też dodatkowa zakładka ,,Sklep’’, gdzie każdemu użytkownikowi wyświetlają się produkty, którymi może być on zainteresowany. Jeśli chcesz znaleźć się w tej sekcji, koniecznie oznaczaj w postach swoje produkty.

Podsumowując, warto prowadzić firmowy profil na Instagramie. Trzeba jednak pamiętać o dobrze zaplanowanej strategii. Należy regularnie tworzyć ciekawe, angażujące i dopasowane do grupy docelowej treści, być aktywnym, komunikować się ze swoimi obserwatorami i testować możliwości, jakie daje platforma. A jest ich wiele.


[1] https://business.instagram.com/

[2] https://www.facebook.com/business/news/insights/how-instagram-boosts-brands-and-drives-sales