Jakie meble najlepiej sprawdzą się w lokalu gastronomicznym?

Materiał partnera
2020-01-28

Żaden punkt gastronomiczny, cukiernia czy kawiarnia nie może obejść się bez profesjonalnych mebli gastronomicznych. Ze względu na intensywność eksploatacji muszą być one wykonane z materiałów o nieprzeciętnej trwałości. Zwykłe meble kuchenne ze sklepów meblowych nie zdadzą egzaminu warunkach, gdzie panuje duża wilgotność. Nie są one odporne na rdzewienie, a także dużo trudniej utrzymać je w czystości. Jakie wyposażenie sprawdzi się więc w gastronomii?

Meble nierdzewne- wybór ekspertów

To właśnie meble nierdzewne są najczęściej wybierane do kuchni w punktach gastronomicznych. Są one odporne na większość uszkodzeń mechanicznych takich jak wygięcia, zarysowania czy odkształcenia. Nie ulegają też odbarwieniom i- jak podkreśla przedstawiciel firmy Gastromax, która zajmuje się dystrybucją mebli gastronomicznych- nie sprzyjają rozwojowi bakterii. Z tego też względu wyposażenie kuchni ze stali nierdzewnej jest uznawane za najbardziej higieniczne. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Wystarczą do tego podstawowe środki chemiczne i miękka gąbka. Meble nierdzewne wyróżniają się również dużą funkcjonalnością-  są bardzo pojemne i posiadają odpowiednio długie i szerokie blaty, które ułatwiają kucharzom przygotowywanie kilku dań jednocześnie. Częste otwieranie i zamykanie szafek nie ma większego wpływu na ich zużycie, dzięki czemu wyposażenie gastronomiczne może służyć placówce latami, a – po ewentualnym zakończeniu działalności- z powodzeniem można sprzedać je innemu inwestorowi. Warto zaznaczyć, że konkretne modele mebli gastronomicznych można dopasować tak, by tworzyły praktyczny układ, który usprawni pracę personelu.  

Nie tylko meble nierdzewne, czyli co jeszcze może się przydać?

Oprócz mebli ze stali nierdzewnej w lokalu gastronomicznym przydadzą się również wysokiej klasy lady chłodnicze, a – w przypadku kawiarni czy cukierni- witryny cukiernicze, które pozwolą wyeksponować sprzedawany towar i tym samym zapewnić mu odpowiednie warunki przechowywania. Wiele firm, które oferują wyposażenie dla lokali gastronomicznych posiada w swojej ofercie również urządzenia grzewcze różnego typu. Mowa tutaj między innymi o piecach, frytkownicach, grillach elektrycznych, a także kotłach i patelniach.  

Pomoc specjalisty dla niedoświadczonych przedsiębiorców

Wiele osób, które dopiero rozpoczyna działalność w branży gastronomicznej, nie do końca wie, w jaki sposób zaaranżować kuchnię w prowadzonym przez siebie lokalu. Dobrze wówczas skorzystać z pomocy specjalisty, który odpowiednio rozplanuje rozstawienie wszystkich niezbędnych sprzętów. Zyskujemy wówczas pewność, że kuchnia zostanie zaaranżowana w sposób funkcjonalny i ergonomiczny, co ma ogromny wpływa na przebieg wykonywanych w niej prac.

Opracowanie artykułu:

Gastromax Polska Sp. z o.o.

ul. Połczyńska 118, 01-304 Warszawa Bemowo, mazowieckie
e-mail
www
telefon