Zaopatrzenie w artykuły BHP to określony przepisami obowiązek każdego pracodawcy, który dba o komfort i bezpieczeństwo pracowników. Ich głównym zadaniem jest ochrona słuchu, wzroku oraz poszczególnych części ciała przed uszkodzeniami. Sprawdź, jakie wyróżnia się ich rodzaje. Jak wybrać obuwie robocze i od czego zależy ich wybór? Zapraszamy do lektury artykułu!

Co wchodzi w skład artykułów BHP?

Odzież BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy) obejmuje również akcesoria. W hurtowni BHP można wobec tego znaleźć:

  • Buty robocze – musi spełniać określone przez UE normy EN, a także zawierać certyfikat CE
  • Nakrycia głowy – ochraniające przed hałasem czy amortyzujące upadki
  • Akcesoria ochronne do nóg i kolan – na przykład ochraniacze czy nakolanniki
  • Dodatki – akcesoria zabezpieczające wzrok i słuch (na przykład gogle czy osłony na twarz)

Do sprzętu BHP zaliczają się również takie artykułu jak gaśnice przeciwpożarowe czy sprzęt sprzątający, a także chroniące przed upadkiem na przykład linki, pasy czy drzewołazy ze stali.

Jakie artykuły BHP wybrać?

W sklepach internetowych z ubraniami roboczymi znajdziesz artykuły BHP, które składają się na podstawowe wyposażenie każdego pracownika. W zależności od miejsca pracy, przed dużym natężeniem hałasu zabezpieczają urządzenia, których zadaniem jest ochrona słuchu. Zaliczają się do nich takie akcesoria jak wkładki, stopery, nauszniki czy zatyczki (wielokrotnego użytku lub jednorazowe), mające właściwości tłumiące głośne dźwięki. Z kolei w warunkach zagrażających zapyleniem lub narażeniem na szkodliwe opary, gazy lub substancje, konieczna jest ochrona dróg oddechowych. 

W sklepach z odzieżą BHP znajdziesz akcesoria takie jak maski i półmaski zawierające filtry i pochłaniacze niebezpiecznych składników. Z kolei uszkodzeniom mechanicznym zapobiegną okulary ochronne (gogle), kaski i hełmy. Dodatkowo zabezpieczą przed przedostawaniem się promieniowania UV czy niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Wyposażenie miejsca pracy uzupełni apteczka BHP. Wymóg ten określa podstawa prawna stanowiąca Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku odnoszących się do przepisów BHP. Wyposażenie apteczki w zakładzie pracy określają ponadto normy DIN. Mogą być stacjonarne, wiszące lub mobilne, zależnie od charakteru pracy.

Obuwie robocze

W ofercie sklepu BHP znajdziesz nie tylko odzież roboczą, ale także buty BHP. Oprócz spełniania określonych warunków i oznaczenia CE buty ochronne lub robocze muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ich dobór zależy od środowiska pracy i przeznaczenia. Dla specjalistów z różnych branż sklep BHP online oferują następujące 2 rodzaje obuwia:

  • Kalosze gumowe, trzewiki i półbuty – przeznaczone dla zakładów produkcyjnych lub pracowników hal
  • Pantofle i obuwie z drewna – o odpowiedniej podeszwie rekomendowane są personelowi medycznego

Warto wiedzieć, że wyróżnia się obuwie bezpieczne (oznakowane literą S), ochronne (oznakowane literą P) oraz zawodowe (oznakowane literą O). wymagania odnośnie warunków, które muszą spełniać, określają dokładnie normy PN-EN( 20345-20347).

Poza tym możliwy jest zakup butów ze specjalną podeszwą odporną na ślizganie lub o właściwościach antyelektrostatycznych czy wodoodpornych. Dobrym wyborem jest poza tym wkładka zabezpieczająca przed przebiciem. Ważne, aby były wygodne. Najlepiej wybierać modele, które są o około centymetr dłuższe od rozmiaru stóp. Dobrze, żeby nie uciskały i ułatwiały wielogodzinną pracę na przykład w jednej pozycji.