Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą sprowadzać towar z Chin, powinni najpierw sprawdzić wiarygodność kontrahenta. Jest to niezbędny krok, ponieważ różnie bywa z jakością gotowych towarów z chińskich firm. Taką kontrolę jakości powinno się zrobić jeszcze przed podpisaniem umowy i wysyłką towaru do Polski. Jest to prosty sposób, aby upewnić się, że produkty nie mają wad. Co ciekawe, wizyta w Chinach w tym celu wcale nie jest konieczna!

Co obejmuje taka kontrola jakości w Chinach?

Weryfikacja chińskiego dostawcy i oferowanych przez niego produktów jest niezbędna, aby mieć pewność, że przygotowany towar będzie wysokiej jakości. Profesjonalna kontrola towaru w Chinach obejmuje wizytę w fabryce lub magazynie, w którym znajduje się towar przygotowany do wysyłki. Następnie sprawdza się, czy produkty zostały wytworzone zgodnie z wymaganiami Klienta oraz, czy wystąpiły braki ilościowe lub błędy produkcyjne. Na koniec sporządza się dokumentację fotograficzną, a Klient otrzymuje dokument w postaci raportu z kontroli.

Kontrolę towaru w Chinach najlepiej jest przeprowadzić, zanim towar zostanie wysłany do Polski. Przed kontrolą nie należy również płacić dostawcy końcowego wynagrodzenia. Niektórzy pośrednicy na życzenie Klienta mogą przeprowadzić także kontrolę w toku produkcji, kontrolę przedwysyłkową, nadzór nad załadunkiem, pobranie próbek, a nawet badania laboratoryjne. Oprócz kontroli jakości towaru konieczna jest także weryfikacja chińskiej fabryki, która obejmuje sprawdzenie jej dokumentów rejestrowych, wizytację w fabryce, czy ustalenie osób, które są uprawnione do reprezentowania fabryki.

Kto może za nas skontrolować jakość towarów w Chinach?

Chiny to druga co do wielkości światowa potęga gospodarcza, która eksportuje produkty różnych branż i gałęzi na cały świat. Najbardziej przyszłościowy staje się rynek sprzedaży kosmetyków, artykułów spożywczych, ale także elektronika, maszyny i inne urządzenia. To właśnie w sprowadzaniu tych produktów może pomóc nam polska firma pośrednicząca. Aby jednak rozpocząć sprowadzanie towarów, niezbędne jest sprawdzanie chińskiego dostawcy, dlatego nie obejdzie się bez odwiedzenia fabryki i zweryfikowania jakości produkowanych towarów. Wielu przedsiębiorców nie może jednak pozwolić sobie na tak odległą podróż, dlatego istnieją firmy, które w tym zakresie odciążają przedsiębiorców i umożliwiają im skoncentrowanie się na rozwoju swojej firmy. Jedną z takich firm jest Ideum, która koncentruje się na kompleksowej obsłudze przedsiębiorców, którzy są zainteresowani nawiązaniem kontaktów handlowych z chińskimi firmami. Jak zauważa przedstawiciel firmy:

Naszym atutem jest dobra znajomość chińskiego rynku i zorientowanie w kwestiach formalnych. Wiemy, na co zwrócić uwagę przy weryfikacji kontrahenta oraz kontroli jakości towaru. Jako firma mająca doświadczenie w kontaktach z chińskimi przedsiębiorcami doskonale wiemy, co można zrobić, aby zagwarantować zamawiającym bezpieczeństwo.

Efektem prac takiej firmy jest raport dla Klienta wraz z dokumentacją fotograficzną, co jednocześnie stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Oznacza to, że możemy mieć pewność, że fabryka, z którą zamierzamy zacząć współpracę, działa całkowicie legalnie. Pamiętajmy, że tam, gdzie jest potencjał dla biznesu, powstaje także grunt dla nieuczciwych chińskich dostawców. Oszukać można każdego, a sprawdzenie wiarygodności chińskiego partnera może okazać się trudne dla niejednego przedsiębiorcy. Największym problemem często okazuje się bariera językowa, geograficzna, czy kulturowa. Oczywiście można samemu próbować prześwietlić chińskiego dostawcę, lecz dużo lepszym rozwiązaniem będzie po prostu powierzenie sprawy profesjonalistom.