Malowanie proszkowe to jedna z technologii stosowanych w branży lakierniczej. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim funkcjonalnością oraz wysokimi parametrami pod względem odporności na czynniki mechaniczne, atmosferyczne, a także na korozję. Uzyskana podczas tego procesu powłoka na metalowych elementach jest trwała i gładka, pozbawiona zacieków i pęcherzy. Działanie lakierni jednak nie będzie możliwe bez odpowiedniego sprzętu. Co jest potrzebne do świadczenia usług malowania proszkowego? Na czym polega metoda?

Specyfika malowania proszkowego

Proces ten polega na równomiernym pokrywaniu metalowych elementów warstwą farby w proszku, bez rozpuszczalnika. Dlatego zwane jest również malowaniem na sucho, gdyż odbywa się bez użycia wody. Inaczej mówiąc cząsteczki polimeryczne przylegają do powierzchni w oparciu o zasadę elektrostatyki. Jak wynika  z opinii ekspertów z Alucolor, malowane przedmioty we wstępnym etapie muszą zostać odpowiednio przygotowane. Chodzi tu przede wszystkim o ich oczyszczenie, czyli usunięcie stałych zanieczyszczeń odtłuszczenie czy piaskowanie. W tym celu używa się specjalnych rozpuszczalników i emulsji. Ważne jest nadanie powierzchni chropowatości, dzięki czemu zwiększy się przyczepność farby. Pominięcie tych czynności znacząco wpłynie na końcowy wygląd powierzchni, może także powodować, że farba będzie odpryskiwać. Malowanie proszkowe stosuje się w przypadku elementów wykonanych z:

  • Stali
  • Stali ocynkowanej
  • Aluminium
  • Żeliwa
  • Drewna
  • Szkła,
  • Ceramiki

Nie sprawdzi się podczas malowania tworzyw sztucznych, gdyż nie są one w większości odporne na obróbkę cieplną. A ta jest niezbędna w toku czynności związanych z tą formą lakierowania. Nagrzewanie w wysokiej temperaturze powoduje scalanie się cząsteczek farby, co w efekcie daje twardą i gładką powłokę.

Natrysk, piec i co jeszcze?

Lakiernia proszkowa to specyficzne miejsce, które wymaga dużej powierzchni, umożliwiającej odpowiednie przygotowanie metalowych elementów do malowania, ich czyszczenia czy odpylenie. Dlatego w takim pomieszczeniu należy zadbać o prawidłową wentylację, a także o oświetlenie. Jak mówią specjaliści z Alucolor, metraż potrzebny jest również do ustawienia niezbędnych maszyn. Jedną z nich jest piec do polimeryzacji farby. Umieszczane w nim pomalowane części, nagrzewane są do temperatury w granicach 140-200°C. Dzięki stałej wentylacji, utwardzanie farby odbywa się równomiernie. Najpopularniejsze są piece olejowe lub gazowe, zapewniające szybkie nagrzewanie się. Dostępne są także te nasilane prądem. Zanim jednak coś trafi do pieca, konieczne jest użycie pistoletu natryskowego wypełnionego farbą. Przy jego wyborze należy kierować się rodzajem malowanych powierzchni, ich wielkością. Ważną rolę odgrywa możliwość regulacji strumienia farby, jego ciężar oraz wymienne dysze. Malowanie proszkowe nie odbędzie się bez farby. Dzięki niej powłoka staje się trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne czy działanie środków chemicznych. Proszek, który opada podczas malowania, może zostać ponownie wykorzystany, co sprawia, że metoda ta jest ekonomiczna. Dzięki farbie można uzyskać efekt z połyskiem lub matowy.