Pracownicy, wykonując obowiązki zawodowe na zewnątrz, narażeni są na niesprzyjające warunki atmosferyczne, – deszcz i chłód. Pracodawca musi zapewnić im odpowiednie ubranie robocze, które zabezpieczy przed przemoknięciem, działaniem wiatru oraz niskimi temperaturami.

Praca w deszczu – Utrudnienia

Praca na zewnątrz jest z natury niestabilna i uzależniona od warunków pogodowych. Deszcz i silny wiatr niosą za sobą wiele trudności i niebezpieczeństw, które wymagają od pracowników zwiększonej koncentracji i intensywności pracy. Nieprzyjemny, zimny deszcz nie tylko utrudnia pracę i działa dezorientująco na pracowników, ale także wychładza organizm. W czasie wykonywania czynności zawodowych istnieje ryzyko poślizgnięcia I urazów ciała spowodowane pracą na śliskiej powierzchni.

Przeciwdeszczowa odzież robocza

Nowoczesna odzież robocza zapewnia pracownikom wysoki komfort noszenia i optymalną termoizolację. Wodoodporne kurtki, kombinezony, spodnie i płaszcze wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które cechują się trwałością i przewiewnością. Ubrania chroniące przed wodą można zakupić w specjalistycznych sklepach z artykułami BHP, takich jak firma Adam Pleczeluk

Z czego składa się odzież robocza?

Podstawowy zestaw składa się z kurtki i spodni wykonanych z tkaniny poliestrowej powleczonej PVC. Tkanina jest bardzo lekka i przyjemna w dotyku, dzięki czemu pracownicy mogą wykonywać nieskrępowane ruchy. Bardzo popularnym modelem kurtek są kurtki z odpinanym lub rolowanym kapturem oraz funkcjonalnymi kieszeniami na zamek błyskawiczny. Jeżeli zaś chodzi o spodnie dużym zainteresowaniem cieszą się spodnie z elastycznym pasem, przelotowymi kieszeniami oraz system regulacji w postaci zapięcia na zatrzaski przy końcu nogawek. Takie spodnie mogą być nakładane bezpośrednio na inne spodnie.

Obuwie robocze

Wodoodporne buty gumowe to podstawa wyposażenia roboczego pracownika. Najbardziej pożądane są buty wykonane z PCV z domieszką nitrylu, które doskonale zabezpieczają stopę przed przemoknięciem. Buty robocze muszą posiadać antypoślizgową podeszwę, które uchroni pracowników przed upadkiem i umożliwi bezpieczne poruszanie się na niestabilnej powierzchni. Wysokiej klasy obuwie robocze posiada ochraniacze na noskach oraz podeszwach.

Wybór nowej odzieży roboczej

Zagwarantowanie pracownikom najwyższego komfortu odzieży roboczej to absolutna podstawa. Jeżeli po przymierzeniu kurtki, spodni lub butów, pracownik ma wrażenie że ubiór został źle dobrany, konieczna jest wymiana na inny rozmiar. Odzież robocza musi dobrze przylegać, być w pełni komfortowa i w żadnym wypadku nie krępować ruchów pracownika.