Podatek liniowy- poznaj wady i zalety takiej formy opodatkowania

Materiał partnera
2020-02-06

Każdy, kto planuje zająć się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, musi wybrać jedną z licznych form opodatkowania dochodów swojej firmy. Dużym zainteresowaniem – zwłaszcza początkujących przedsiębiorców- cieszy się podatek liniowy. Jest to forma opodatkowania, która niesie za sobą wiele korzyści, jednak nie dla każdego biznesmena będzie to rozwiązanie opłacalne. Co warto wiedzieć na temat podatku liniowego?

Podatek liniowy- co to takiego?

Podatek liniowy należy do stałych form opodatkowania. Oznacza to, że niezależnie od wysokości przychodów naszego przedsiębiorstwa , cały dochód opodatkowany będzie stawką 19%. Na podatek liniowy mogą zdecydować się zarówno właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, jak podatnicy działający w spółce niebędącej osobą prawną. Jak informuje księgowa z biura rachunkowego „Atlanta”- wszyscy przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na opodatkowanie w formie podatku liniowego muszą ewidencjonować przychody firmy oraz koszty ich uzyskania przy pomocy Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Dla kogo podatek liniowy będzie najbardziej opłacalny?

Jak już wspomniano- wybór takiej formy opodatkowania swojego biznesu nie będzie korzystny dla wszystkich przedsiębiorców. Z pewnością skorzystają na tym jednak osoby, które:

  • uzyskują roczny dochód nie niższy niż 100 tysięcy złotych,
  • rozliczają się samodzielnie,
  • nie korzystają z ulg podatkowych np. na dzieci lub Internet,
  • uzyskują dochód ze źródła rozliczanego według skali podatkowej.

Trzeba jednak zaznaczyć, że na podatek liniowy nie mogą zdecydować się przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz obecnego bądź poprzedniego pracodawcy. Mowa tutaj o typie usług, które dokładnie pokrywają się z pracą, którą podatnik wykonywał w ramach wypełniania obowiązków zawodowych.

Wady i zalety takiej formy opodatkowania

Niezależnie od tego, jaką formę opodatkowania firmy wybierzemy, zawsze wiązać się to będzie z pewnymi korzyściami i wadami. W przypadku podatku liniowego dużą zaletą jest łatwość obliczenia należnego podatku. Nie trzeba przy tym pamiętać o skali podatkowej, a stały procent pozwala mieć pełną kontrolę nad finansami firmy. Do wad podatku liniowego można z kolei zaliczyć:

  • brak możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem,
  • brak możliwości korzystania z ulg podatkowych,
  • brak możliwości łączenia kilku źródeł dochodu.

Jeśli mamy wątpliwości dotyczące wybory formy rozliczania naszego biznesu, warto skonsultować się z doświadczoną kadrową. Specjaliści nie tylko pomogą nam w podjęciu najbardziej optymalnej decyzji, ale też zajmą się prowadzeniem księgowości przedsiębiorstwa.

Opracowanie artykułu: