Współczesna technologia oferuje praktycznie nieograniczone możliwości druku i poligrafii. Obecnie jedną z najnowocześniejszych metod wydruku jest druk cyfrowy, w którym maszyna drukarska tworzy obraz za pomocą danych przesyłanych bezpośrednio z komputera lub za pomocą innych nośników. Druk ten w znacznym stopniu różni się od tradycyjnego druku, głównie ze względu na sposób zapisu samego tekstu. Jakie są największe zalety druku cyfrowego?

Duża oszczędność czasu i przystępna cena

Największą zaletą druku cyfrowego jest niemal natychmiastowa możliwość realizacji każdego zlecenia. Metoda ta nie wymaga tworzenia formy drukowej, a cała praca może być wykonywana zdalnie i od ręki, co sprawia, że od przekazania projektu do jego ostatecznej realizacji upływa niewiele czasu. Druk cyfrowy to przede wszystkim tani druk niskonakładowy, w którym koszty zostają okrojone szczególnie ze względu na to, że nie trzeba przygotowywać formy drukarskiej. Klient nie musi płacić za kosztowny rozruch, czas ustawiania i przygotowalnię. Co więcej, nie wszystkie techniki druku uwzględniają możliwość tworzenia małych nakładów, a w wypadku druku cyfrowego może on wynosić nawet jedną sztukę. To sprawia, że może z niego skorzystać każdy bez względu na wielkość projektu i dostępność środków.

Możliwość personalizacji

Metoda druku cyfrowego pozwala na wprowadzanie zmian na różnych etapach pracy nad projektem, co w przypadku offsetu byłoby niewykonalne - zauważa specjalista z drukarni cyfrowej oraz wielkoformatowej Foto Druk w Warszawie, która zapewnia wysokiej jakości druk i indywidualne podejście do projektów.

Możliwość personalizacji to bardzo duża zaleta druku cyfrowego. Dzięki niemu każdy egzemplarz może zawierać inne nazwisko, inny numer, QR Code, zdjęcie, elementy graficzne lub inny dowolny element wyróżniający go spośród pozostałych egzemplarzy. Takie druki personalizowane znajdują zastosowanie w przypadku wizytówek, czy zaproszeń. Często drukarnie współpracują z grafikami, którzy są w stanie dopracować projekt zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Dobra jakość i precyzja wydruku

Jakość wydruków jest tutaj nieporównywalnie lepsza od zwykłej domowej drukarki. Zaawansowana technologia druku cyfrowego pozwala tworzyć produkty reklamowe o wysokiej jakości i powtarzalności wydruku. Nie każda metoda druku pozwala na wcześniejsze zamówienie próbki oczekiwanego materiału, a taka próbka pozwala określić, czy projekt wymaga jeszcze dopracowania, zanim trafi do druku w setkach, a nawet tysiącach egzemplarzy. Precyzyjność wydruku to także domena druku cyfrowego. To dzięki niej zdjęcia i grafiki zawarte w projektach będą na wydruku ostre i wyraźne.

Możliwość druku na wielu podłożach i w wielu formatach

Druk cyfrowy w Warszawie może odbywać się na różnych rodzajach podłoży oraz w różnym formacie. Najczęściej stosowanym materiałem jest nie tylko papier, ale także inne tworzywa, np. papiery satynowane, blueback, folie, siatki, czy banery. Wśród usług drukarskich dominują wydruki na podłożach płaskich. Jednak nieustanny rozwój pozwala również na druk cyfrowy na przestrzennych obiektach, np. w branży reklamowej lub opakowaniowej. Do przestrzennych podłoży należą głównie kubki, długopisy, puszki i pojemniki, na których można wydrukować dowolny tekst lub grafikę. Do popularnych usług drukarni cyfrowych należy także druk na wielkich powierzchniach z przeznaczeniem do reklam na billboardach, czy plakatach.