Druk wielkoformatowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w różnego rodzaju kampaniach reklamowych. Billboardy, bannery, roll-up'y, szyldy, a także samochody oklejone reklamą zwracają na siebie szczególną uwagę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać druk wielkoformatowy do zastosowań prywatnych – warto wspomnieć, chociażby o możliwości wydrukowania ciekawej fototapety.

Drukowanie na różnego rodzaju materiałach (papierze, folii, siatce mesh, PVC, materiałach samoprzylepnych, plandekach) w formatach większych niż A0 jest możliwe dzięki nowoczesnym ploterom wielkoformatowym. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu odmiennych technologii druku możliwe jest wykonanie materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych – przez co wydruki wielkoformatowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane również na zewnątrz. Przyjrzyjmy się więc bliżej możliwościom oraz zastosowaniom druku wielkoformatowego w praktyce.

Zastosowanie druku wielkoformatowego w reklamie

Reklama – to z pewnością pierwsza myśl, kiedy pojawia się hasło „wydruk wielkoformatowy”. Nic dziwnego, ponieważ tu znajduje główne zastosowanie.

Nadruk można wykonać na banerach, roll-up'ach, potykaczach reklamowych, siatkach mesh lub foliach samoprzylepnych – mówi specjalista z drukarni cyfrowej, offsetowej i reklamowej Strefa Xero w Warszawie – Zastosowanie oraz możliwości prezentacji wydruków są bardzo szerokie. Zwłaszcza, że banery mogą być dodatkowo zaoczkowane, dzięki czemu łatwiej umieścić je na przykład na ogrodzeniu. Mogą być również wydrukowane na materiale odblaskowym, a tym samym doskonale widoczne nawet po zmroku. Podobnie jak roll-up'y i potykacze mogą  być jednostronne lub dwustronne, a tym samym widoczne dla potencjalnych klientów z każdej strony. Trudno ich wówczas nie zauważyć! Zwłaszcza, jeśli będą odpowiednio duże – dodaje.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wykonać nadruk wielkoformatowy na siatce mesh (zwanej również banerem siatkowym), która przepuszcza powietrze i światło, a tym samym może być umieszczona na przykład na fasadzie budynku. Folie samoprzylepne wykorzystuje się natomiast na szeroką skalę do oklejania witryn lub samochodów. W tym przypadku wydruk spełnia podwójną rolę: z jednej strony jest reklamą, z drugiej zaś chroni wnętrze przed promieniami słonecznymi, skutecznie blokując ich dostęp, a tym samym obniżając temperaturę w pomieszczeniu. Rolety przeciwsłoneczne nie będą już potrzebne.

Nie tylko reklama – inne zastosowania druków wielkoformatowych

Technologię druku wielkoformatowego wykorzystuje się również w oznakowaniu przestrzennym. Warto wspomnieć chociażby o tabliczkach, tablicach i szyldach informacyjnych, które mijamy każdego dnia. Nazwy ulic, urzędów i instytucji, a nawet znaki drogowe powstają dzięki możliwościom druku wielkoformatowego. Także wszelkiego rodzaju mapy miast lub tablice informacyjne nie mogłyby powstać, gdyby nie specjalistyczne drukarki i ploterom.

Jak już wspomnieliśmy nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać wydruk wielkoformatowy do wykonania oryginalnej fototapety na ścianę. To rozwiązanie idealne zarówno do zastosowań prywatnych, jak i dla firm. Dzięki fototapecie można całkowicie odmienić charakter wnętrza – i to za stosunkowo niewielkie pieniądze. Jednocześnie to nietuzinkowe rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w salonie, pokoju dziecięcym lub siedzibie firmy.

Druk wielkoformatowy – do zastosowań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz

Na koniec warto pokrótce wspomnieć, że druk wielkoformatowy może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Ze względu na użycie materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych (folii, PVC i innych) nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić reklamę lub informację na zewnątrz, nie martwiąc się o deszcz i promieniowanie UV.

Jest to możliwe również dzięki zastosowaniu technologii druku solwentowego lub lateksowego. Czym się różnią? W druku solwentowym wykorzystuje się atramenty pigmentowe na bazie rozpuszczalników organicznych, które w znacznym stopniu wydłużają czas ekspozycji oraz czynią wydruki odpornymi na działanie promieniowania UV (dzięki czemu kolory nie blakną). Przy druku lateksowym wykorzystywane są atramenty na bazie wody, które posiadają trwałość pigmentów solwentowych. Dzięki temu reklama lub tablica informacyjna może być z powodzeniem umieszczona również na zewnątrz bez obaw, że po krótkim czasie zniszczy się lub stanie nieczytelna.