Zastosowanie opakowań z tworzyw sztucznych w przemyśle spożywczym

Materiał partnera
2019-12-11

Tworzywa sztuczne należą do najpopularniejszych obecnie materiałów o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Znajdziemy je przemyśle budowlanym czy transportowym. Z produktów wykonanych z tworzyw sztucznych korzysta również branża spożywcza, kosmetyczna, farmaceutyczna oraz chemiczna – opakowania takie świetnie sprawdzają się w przechowywaniu rozmaitych produktów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego jako producent powinieneś ich używać.

Zalety opakowań z tworzyw sztucznych

Opakowania z tworzyw sztucznych cieszą się dużą, może nawet największą, popularnością wśród wszystkich dostępnych na rynku opakowań. Jest tak z powodu licznych zalet, jakimi się cechują. Opakowania plastikowe skutecznie zabezpieczają produkty, są odporne na działanie korozji czy wilgoci. Ważnym atutem jest też łatwość przetwórstwa – możemy nadać im dowolne kształty, rozmiary czy kolory. Estetyczny wygląd to kolejny plus, który podnosi atrakcyjność towaru znajdującego się w opakowaniu. Producent opakowań z tworzyw sztucznych, taki jak firma Amplast Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych, może zaoferować swoim klientom wyroby wykonane na zamówienie wraz z nadrukiem lub etykietą. Ponadto opakowania takie są lekkie, łatwe w transporcie i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów tworzyw polimerowych o różnym przeznaczeniu. Na gruncie przemysłu chemicznego wykorzystywane są między innymi opakowania i butelki PET oraz butelki z tworzywa HDPE. Należy jednak pamiętać, że te pierwsze nie powinny być wykorzystywane powtórnie. Tworzywo HDPE wykorzystywane jest również do wyrobu innych typów opakowań niż butelki i może być wykorzystywane ponownie. Świetnie sprawdza się w roli opakowań kosmetyków i produktów branży chemicznej – między innymi utwardzaczy, smarów czy uszczelniaczy. Inne popularne tworzywo sztuczne, z którym często się spotykamy to PVC, również stosowane jako opakowanie rozmaitych produktów, na przykład artykułów budowlanych.

Opakowania plastikowe a ochrona środowiska

Nie ma rozwiązań idealnych i każdy materiał, sztuczny lub naturalny, ma również swoje wady. Tworzywa polimerowe nie są pod tym względem wyjątkiem. Jedną z nich jest brak odporności na wysokie temperatury, drugi zarzut natomiast dotyczy wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. W świetle kryzysu ekologicznego wiele mówi się o odejściu od rozwiązań, które mogą być dla przyrody szkodliwe, a plastik jest niestety jednym z takich czynników. Odpady plastikowe wyrzucone na wysypisko rozkładają się bardzo długo. Problem ten pozwala jednak wyeliminować z naszego życia segregacja odpadów i przeprowadzany na dużą skalę recykling. Nasza świadomość w tym zakresie rośnie, co jest dobrą rzeczą. Przywiązujemy coraz większą wagę do właściwego segregowania śmieci nie tylko we własnych domach, ale też miejscach publicznych. Dzięki temu opakowania z tworzyw sztucznych mogą zostać przekazane do odzysku i ponownego przetworzenia, a ich negatywny wpływ na środowisko zostaje zminimalizowany. Jaki z tego wniosek? Plastik nie będzie zagrożeniem, jeśli tylko my będziemy odpowiedzialnie go używać.

Opracowanie artykułu: