Intensywne procesy logistyczne z biegiem czasu wymusiły na rynku stworzenie produktu, który je ułatwi. W ten sposób powstała drewniana paleta, którą stosuje się po dziś dzień. Jej zastosowanie zdecydowanie wykroczyło poza sferę transportu oraz magazynowania towarów. Bardzo często jest wykorzystywana przez lokale gastronomiczne do stworzenia mebli przeznaczonych do ogródków piwnych bądź restauracyjnych, jak również do aranżacji wnętrz.

Przede wszystkim transport

To zasadniczy cel ich zastosowania, ponadto właśnie do niego zostały stworzone. Miały one ułatwić proces przewożenia towarów z miejsca na miejsce. Budowa palet drewnianych bierze pod uwagę przede wszystkim możliwość podnoszenia ich za pomocą wózków widłowych. Poza tym różne wielkości tego rodzaju artykułów umożliwiają ułożenie oraz odpowiednie zabezpieczenie większych części dostawy, zarówno dużych, jak i małych pakunków. W celach transportowych produkuje się dwa rodzaje palet. Jedne z nich są zestandaryzowane pod względem wymiarów według certyfikatów CP, ISO oraz EUR. Sprawia to, że pasują do wszystkich widlaków, a co więcej tak zwana europaleta umożliwia transport na terenie całej Europy. Jej normalizacja dotyczy także wykorzystywanych gatunków drewna i wyrobu według odpowiednich kryteriów. Ma to na celu zapewnienie jej wytrzymałości oraz jakości. W przypadku nietypowych kształtów lub gabarytów pakunków wykorzystuje się palety nietypowe. Najczęściej są one paletami na zamówienie, wykonuje się je w odniesieniu do potrzeb klienta. Występują w kilku wariantach: czterowejściowych otwartych i zamkniętych, a także dwuwejściowych zamkniętych. Różnią się one między sobą zabezpieczeniem, jak również umiejscowieniem otworów wejściowych na widelec wózka.

Porządek w magazynie

Palety drewniane okazują się nieocenione nie tylko w procesie spedycyjnym, ale także podczas etapu magazynowania towarów. Ich zastosowanie pomaga uporządkować produkty w hurtowniach, sklepach lub innych obiektach zajmujących się sprzedażą. Możliwe jest także ustawianie kartonów z artykułami bez konieczności dobudowywania kolejnych regałów. Wspiera to zaoszczędzanie kosztów dodatkowego wyposażania, a także powierzchnię magazynową. Zamówienie na ich zakup można składać między innymi w firmie produkującej palety Argus, która znajduje się w Zielonej Górze.

Oryginalny wystrój lokali

Coraz częściej po palety sięgają także liczne lokale restauracyjne, kawiarnie, puby lub kluby. Można zaobserwować wzrost popularności mebli stworzonych właśnie przy pomocy tego drewnianego wyrobu. Solidne wykonanie oraz właściwa impregnacja umożliwiają zastosowanie go jako krzeseł, ławek oraz stolików na przykład w ogródkach piwnych. Ponadto są ekologicznym wyborem w przeciwieństwie do plastikowych artykułów wyposażenia wnętrza, ponieważ ulegają w 100% biodegradacji. Można je także poddać szybkiej oraz łatwej renowacji, a mnogość farb, olejów umożliwia ich dowolną aranżację. Stąd też palety drewniane stanowią uniwersalny materiał konstrukcyjny do tego typu celów.