Chlorowa i bezchlorowa – czym różnią się poszczególne technologie uzdatniania wody?

Materiał partnera
2019-12-11

Tego, że woda w basenie powinna być cały czas oczyszczana, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wśród najważniejszych metod uzdatniania wody w basenie można wymienić przede wszystkim chlorową, bezchlorową i metody mieszane. Różnią się nie tylko stosowaną technologią, ale również ceną.  Które rozwiązanie najlepiej się sprawdzi w przypadku Twojego basenu?

Chlorowanie

Woda to doskonałe środowisko rozwoju dla drobnoustrojów – również tych chorobotwórczych. Wobec tego w basenie należy zastosować technologię, która nie tylko będzie eliminować większe zanieczyszczenia, ale też niebezpieczne mikroorganizmy. Chlorowanie jest najpopularniejszą metodą oczyszczania wody w basenie. Wśród największych zalet chlorowania można wymienić przede wszystkim niską cenę oraz łatwy sposób stosowania. Stosowanie chloru ma jednak dwie wady, które wielu osobom przeszkadzają. Pierwszą z nich jest wyraźny, charakterystyczny zapach. Każdy, kto miał okazję korzystać z publicznego basenu, z pewnością wie, w jaki sposób pachnie chlor. Drugą wadą są jego drażniące właściwości – może przyczyniać się do zaczerwienienia i przesuszenia błon śluzowych. U niektórych osób pojawia się reakcja alergiczna – wysypka i swędzenie.

 

Metody bezchlorowe

Wśród metod bezchlorowych można wyróżnić dwie, które w dzisiejszych czasach są najpopularniejsze:


  • Aktywny tlen – działa podobnie do chloru, jednak przebiega zdecydowanie szybciej. Nie radzi sobie jednak z glonami, dlatego konieczne jest dodatkowe stosowanie algicydów. Nie powoduje pojawienia się przykrego zapachu i jest bezpieczny dla osób uczulonych na chlor.
  • Ozonowanie – ozon jest wprowadzany do wody, a następnie z niej usuwany przy pomocy złoża z aktywnym węglem. Jego największą wadą jest wysoka cena, jednak charakteryzuje się również dużą skutecznością w eliminowaniu mikroorganizmów i zanieczyszczeń. Metoda ta wymaga jednak wspomagania poprzez stosowanie niewielkiej ilości dodatkowego środka dezynfekcyjnego na bazie chloru lub innych substancji.


Metody bezchlorowe są zdecydowanie bezpieczniejsze dla alergików i astmatyków. Z tego typu basenów mogą bez problemu korzystać osoby, które w chlorowanej wodzie miały problemy ze skórą oraz błonami śluzowymi. 

 

Co wybrać?


Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać firmę, która zajmuje się zarówno technologiami chlorowymi, jak i bezchlorowymi. Przykładem może być przedsiębiorstwo Florexpol Bis, które zajmuje się profesjonalną budową basenów i saun. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Dębówka. Specjaliści, którzy oferują obie technologie, są obiektywni i pomogą wybrać klientowi najlepszy sposób na oczyszczanie wody w basenie, aby zachować jej higienę. Bez względu na to, jaką metodę uzdatniania wody się wybierze, ważne jest, aby zawsze była ona czysta.

Opracowanie artykułu:

Florexpol B i S Sp. z o.o.

Halickiego 50, 20-874 Lublin lubelskie
e-mail
www