Usługi IOD, to stosunkowo nowy termin, który w ostatnich latach nabrał jednak szczególnego znaczenia. Mowa bowiem o podejmowaniu współpracy z inspektorem ochrony danych, który w dobie e-commerce, ustawy o RODO, czy przetwarzania informacji personalnych, niemalże przy każdej transakcji kupna, czy wykonywania usług, stał się bardzo ważną postacią. Tego typu specjaliści i ich usługi, mają bowiem zapewnić 100% bezpieczeństwo informacji.

Inspektorzy Ochrony danych – kim są?

Inspektorzy ochrony danych to specjaliści, którzy posiadają wielospecjalistyczną wiedzę oraz szerokie doświadczenie. Najczęściej ich kompetencje łączą ze sobą takie dziedziny, jak administrację, bezpieczeństwo wewnętrzne, informatykę, prawo, czy zarządzenia ryzykiem, co pozwala na uzyskanie kompleksowej pomocy. Inspektor ochrony danych to bowiem specjalista wspomagający i nadzorujący różne organizacje w procesach utrzymania ich działań w zgodności z przepisami o ochronie danych osobowych. Jego obowiązkiem jest także zapewnianie bezpieczeństwa firmy, np. przed wywiadami gospodarczymi.

Kto korzysta z usług IOD?

Z usług IOD głównie korzystają duże firmy usługowe i sprzedażowe, a także organizacje pozarządowe, czy nawet instytucje publiczne – np. szpitale. Nie znaczny to jednak tego, że inspektorzy ochrony danych, nie współpracują z mniejszymi podmiotami. Wręcz przeciwnie, ich działania są coraz bardziej popularne, a wręcz stają się prawdziwym wymogiem, zwłaszcza wśród przedsiębiorstw, które korzystają z takich rozwiązań, jak e-commerce. Warto wiedzieć bowiem, że jednym z zadań ekspertów ochrony danych, jest zapewnianie klientom różnych firm, bezpieczeństwa uiszczania płatności internetowych.

Usługi IOD – poznaj ich zakres

Usługi IOD, gwarantowane przez najlepsze firmy consultingowe w Polsce, są bardzo szerokie. Mogą dotyczyć zarówno doraźnej pomocy, jak i też stałej oraz wielopoziomowej kooperacji. Najlepsi inspektorzy ochrony danych, zapewniają zatem audyty zgodności z UODO, aktualizowanie i prowadzenie dokumentacji, opracowywanie systemów bezpieczeństwa w firmach, ewidencjonowanie zbiorów Danych Osobowych, czy przeprowadzanie szkoleń pracowników określonego przedsiębiorstwa. Współpraca często polega także na przeglądzie zabezpieczeń, oraz wdrażaniu nowych rozwiązań w tym zakresie, czy nawet na reprezentacji klienta w spornych sprawach z jego partnerami biznesowymi, oraz konsumentami jego usług/produktów.

W poszukiwaniu doświadczonych specjalistów

Aby skorzystać z usług dobrego inspektora danych osobowych, należy przede wszystkim określić zakres jego usług, długość praktyki, wykształcenie, a także to z jakimi podmiotami współpracuje. Warto określić również ilość zdobytych certyfikatów, wśród których ważne mogą być te, związane z uprawnieniami m.in. audytora wiodącego normy SO 27001:2013 (związanej z zaradzaniem Systemem Bezpieczeństwa Informacji). Takimi kompetencjami wyróżnia się między innymi właściciel Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, gdzie można uzyskać również szeroką pomoc informatyczną. Przykładem działań w tym zakresie, może być zabezpieczenie pomieszczeń serwerowi przed dostępem osób nieuprawnionych, w tym zabezpieczenie samych urządzeń.