Dlaczego warto korzystać z drukarni cyfrowej?

2019-10-28

Istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy potrzebny jest szybki wydruk. Wówczas najlepiej skorzystać z usług drukarni cyfrowej. Szczególnie jeśli planowany nakład nie przekracza liczby 100 sztuk. Metoda cyfrowa wykorzystywana jest szczególnie w materiałach reklamowych. Jakie są zatem zalety tego rodzaju techniki drukarskiej i kiedy warto skorzystać z  druku cyfrowego?

Czym się cechuje cyfrowy druk?

Druk cyfrowy to jedna z technik drukarskich stosowanych w profesjonalnych drukarniach. Wykorzystuje się ją przy niskich nakładach i używa w tym celu różnych podstaw o zróżnicowanych formatach i masach. Dzielą się na: satynowe, powlekane, dekoracyjne, fakturowane, kredowane, samoprzylepne oraz offsetowe. Forma drukarska nie jest potrzebna, ponieważ używa się do przeniesienia danych komputerów. Następnie tworzony jest obraz. Cały proces przeprowadza się z użyciem lasera lub atramentu. Druk laserowy stosuje się do otrzymania wizytówek, ulotek, katalogów czy gazetek. Natomiast atramentowy sprawdza się na większych powierzchniach. Metodą tą drukarze posługują się przy takich materiałach jak folia czy siatka. Druk solwentowy jest jednym z jego rodzajów. Popularność zawdzięcza wysokiej odporności. Wybiera się go do drukowania np. reklam zewnętrznych.

Zalety korzystania z drukarni cyfrowych

Do głównych zalet tego rodzaju drukarni należą atrakcyjne ceny. Zależą jednak od ilości nakładu. Zaleca się tę technikę przy mniejszej ilości sztuk drukowanych materiałów. Niskie koszty wiążą się także z brakiem potrzeby przygotowywania tzw. drukarskiej formy. Pozwala także na pełną personalizację, a czas realizacji projektu jest szybki. Nierzadko wydruk jest gotowy od razu, jeśli zdecydujemy się na bezpośrednią wizytę w firmie specjalizującej się w druku. Nie wymaga wymiany blach, która normalnie przedłuża cały proces. Przy tym drukowanie może być przeprowadzane na różnych rodzajach papieru, podłożach np. folii i gramaturach, a także występować w dowolnym formacie. Materiały są przy tym odporne na czynniki zewnętrzne. Praca przebiega szybko i sprawnie dzięki nowoczesnym maszynom drukarskim. Dzięki nim osiągalny jest format np. A3. W procesie używane są także przydatne plotery, które umożliwiają otrzymanie wysokiej jakości plakatów. Przy tym drukowanie może być przeprowadzane w standardowej kolorystyce CMYK (4 kolory farby drukarskiej: cyjan, magenta, żółty i czarny). Co więcej, możliwe jest w każdej chwili naniesienie poprawki i zatrzymanie procesu w dowolnym momencie. 

Co wchodzi w skład usług drukarskich tego typu?

Działające na polskim rynku drukarnie i poligrafie oferują szereg usług, w które wchodzi cyfrowy druk. Umożliwia wydruk różnego rodzaju materiałów wysokiej jakości. Zaliczają się do nich plakaty, ulotki, etykiety, opakowania z tektury czy inne gadżety reklamowe. Należą do nich również nadruki na różnych tworzywach m.in. tekturze lub plastiku. Ponadto można skorzystać z usługi kopiowania, laminowania czy skanowania dokumentów. Niektóre firmy dodatkowo zajmują się drukowaniem zdjęć. Zdjęcia online mogą przybierać formę foto-tapet, zegarów, kalendarzy czy tablic. Możliwy jest także druk książek, na płótnie czy na nagrobkach. Z tego typu usług drukarskich powinny przede wszystkim skorzystać firmy oraz prywatne osoby. Wystarczy tylko przekazać pliki do wydruku na CD lub innym nośniku. Dostarczony lub przesłany plik powinien być przygotowany w formacie PDF. Dobrze jest skorzystać z opcji wysyłki zamówienia na wskazany adres.