Karaluchy to niezbyt lubiani przez nas lokatorzy. Podobną niechęcią darzymy również mrówki faraonki, prusaki, wszy i inne insekty, które zdecydowały się zamieszkać w naszym domu, budząc tym samym niesmak i odrazę prawowitych właścicieli lokalu. Niestety szkodniki te rozmnażają się bardzo szybko, a ich całkowite wytępienie jest niezwykle trudne. Jak na dobre pozbyć się z domu insektów?

Karaluch – poznaj swojego wroga

Karaluchy od wieków towarzyszyły ludziom w miejscach ich zamieszkania. Podobnie jak prusaki czy mrówki faraonki są one gatunkiem synantropijnym, który doskonale przystosował się do warunków życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Karaluchy osiągają długość ciała do 3 cm, posiadają ciemnobrązowy lub czarny odwłok i czułki. Mają również skrzydła, jednak nie są to owady potrafiące latać.

Karaluchy są stworzeniami mało wymagającymi i wszystkożernymi. Jak informuje specjalista z firmy MJM –  najczęściej zamieszkują one zawilgocone, ale ciepłe budynki. Doskonale czują się w kuchni, łazience czy domowej spiżarni. Żywią się resztkami pożywienia, a gdy go zabraknie, są w stanie wytrzymać bez pokarmu nawet 40 dni. Do tego rozmnażają się w zastraszającym tempie. Samice karaluchów jednorazowo składają kilkadziesiąt jaj, z których w ciągu tygodnia, rozwijają się dorosłe osobniki. Niestety insekty te odporne są na duże dawki promieniowania czy niektóre trucizny. Wytępienie ich domowymi sposobami jest praktycznie niemożliwe.

Dlaczego należy tępić karaluchy i inne insekty?

Karaluchy, pchły, rybiki cukrowe, prusaki, pluskwy i inne stawonogi stwarzają zagrożenie sanitarne dla użytkowników budynku, w którym się znajdują. Insekty te zanieczyszczają odchodami produkty spożywcze oraz roznoszą chorobotwórcze patogeny. Według specjalistów karaluchy odpowiadają za rozprzestrzenianie się bakterii dżumy, gruźlicy, cholery, a także rotawirusów, pierwotniaków i grzybów. Domowe insekty mogą również wywoływać alergie oddechowe i skórne. Ponadto owady te zaburzają estetykę naszych wnętrz i sprawiają, że czujemy się mało komfortowo we własnym domu. Na szczęście nie musimy się na to godzić!

Jak się pozbyć domowych insektów?

Jak już wspomniano – pozbycie się kłopotliwych lokatorów domowymi sposobami może okazać się nieskuteczne. Z tego też względu warto zadbać o to, by insekty w ogóle nie zawitały w nasze progi. Zawsze chowajmy resztki pożywienia, dokładnie sprzątajmy mieszkanie, regularnie wynośmy śmieci i zachowujmy należytą higienę, a wizyta insektów w naszym domu będzie bezcelowa. Kiedy jednak pasożyty już się pojawią, należy działać szybko. Możemy zakupić w sklepie specjalne preparaty owadobójcze, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie w domu profesjonalnej dezynsekcji.

Zabieg ten wykonywany jest przez firmy specjalizujące się w tej branży. Jest on całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych, a bezlitosny dla insektów. Profesjonaliści wybiorą najlepszą dla danego przypadku metodę dezynsekcji, co zagwarantuje satysfakcjonujący rezultat. W niektórych przypadkach konieczne będzie opuszczenie lokalu na czas pracy specjalistów. Najlepsze firmy DDD oferują nie tylko natychmiastową eliminację szkodników, ale też zabezpieczenie domu/mieszkania przed ich ponownym pojawieniem się. Warto wiedzieć, że dezynsekcję można przeprowadzić także w sytuacji, gdy problem stanowią muchy, komary lub szerszenie.