Dbanie o środowisko naturalne jest bardzo ważne, a segregowanie śmieci jest bardzo ważnym aspektem dbania o środowisko naturalne. Podpowiadamy, w jaki sposób należy segregować śmieci.

Jak segregować śmieci?

Odpowiednia segregacja śmieci jest bardzo ważna, dzięki temu śmieci mogą łatwiej zostać poddane recyklingowi. Do tego dochodzi aspekt ekonomiczny - opłata za wywożenie niesortowanych śmieci jest bardzo wysoka, podobnie jak ewentualne kary. Dlatego o wiele bardziej opłaca się segregować śmieci. Ale w jaki sposób segregować je? Segregacja odbywa się przy pomocy różnokolorowych pojemników albo worków na śmieci.

Jak mówi nam ekspert firmy Eko-Trans D Molski, śmieci dzieli się na worki lub pojemniki o kolorach niebieskim, zielonym , żółtym i brązowym.

  • Pojemnik niebieski - w pojemniki i worki o kolorze niebieskim należy umieszczać papier. Do tego pojemnika wrzuca się papier, tekturę, makulaturę, papier biurowy, stare zeszyty czy opakowania kartonowe. Nie można jednak wrzucać do niego zużytych papierowych odpadów higienicznych, takich jak chusteczki czy ręczniki papierowe. Poza tym do niebieskiego pojemnika nie wrzuca się kartonów po mleku, sokach.
  • Pojemnik zielony - pojemnik lub worki w kolorze zielonym są przeznaczone do segregacji szkła. W nich można umieszczać takie odpady, jak butelki, słoiki szklane, a także opakowania szklane po kosmetykach. Nie wolno do nich wrzucać stłuczonego szkła, ceramiki czy naczyń żaroodpornych.
  • Pojemnik żółty - worki i pojemniki w kolorze żółtym są przeznaczone do segregowania plastiku. Plastikowe butelki, nakrętki, pojemniki, torebki, woreczki foliowe, a także kartony po sokach i mleku powinny trafić właśnie do tego pojemnika. Nie wolno do żółtego pojemnika wrzucać opakowań po farnacj. lakierach, zabawek z plastiku czy opakowań po lekach.
  • Pojemnik brązowy - brązowy kolor pojemnika jest przeznaczony dla odpadów biodegradowalnych, takich jak resztki jedzenia, obierki warzyw, liście zgrabione w ogrodzie, trociny. Do tego pojemnika nie można wrzucać kamieni czy ziemi.

Gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny?

Wiele osób nie wie, gdzie należy wyrzucać sprzęt AGD i RTV, którego nie będziemy już używać. W rzeczywistości nie trafia on do żadego z wyżej wymienionych pojemników, musi zostać odddany do specjalnego punktu odbioru sprzętu AGD i RTV. Takie punkty są wyspecjalizowane w rozmontowaniu zużytego sprzętu, który nie będzie już używany, a następnie segregowaniu pojedynczych elementów - większość z nich jest wysyłana do recyklingu. To jedyny sprawdzony pomysł na recykling sprzętu AGD i RTV.