Jakie jest zastosowanie druku cyfrowego?

2019-10-29

Jedną z najpopularniejszych technik drukarskich jest druk cyfrowy. Jest szczególnie polecany przy niskich nakładach i tzw. obrazach monochromatycznych. Nie wiąże się też z dodatkowymi kosztami np. przygotowaniem matryc. Jak w związku z tym wygląda cały proces? Do czego stosuje się tego rodzaju technikę? Jakie są jego rodzaje? A przede wszystkim – czym się różni od równie popularnego offsetu?

Do czego wykorzystuje się cyfrowy druk?

Tego rodzaju druk ma szerokie zastosowanie. Z reguły służy do tworzenia publikacji niewymagających wysokich nakładów. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji artykułów przeznaczonych na konferencje np. broszury. Używa się go też do wszelkiego rodzaju druków akcydensowych. Składają się na nie afisze, cenniki, katalogi, bilety, mandaty, znaczki pocztowe czy mapy.  Nierzadko firmy wykorzystują specjalną technologię, która wykorzystuje wodoodporne atramenty. Drukarskie maszyny pozwalają na wydruk zdjęć czy druk wizytówek dzięki zastosowaniu różnorodnego papieru np. matowego lub błyszczącego. Tego rodzaju drukowanie znajduje ponadto zastosowanie w wielu branżach np. energetycznej, spożywczej, kosmetycznej, a także przemysłowej. Dodatkowo znajduje w nim użytek gospodarka magazynowa czy materiałowa. Materiały reklamowe, fotoksiążki, okładki i etykiety również wchodzą w zakres prac punków ksero czy drukarni. Drukowanie zdjęć, ulotek czy broszur jest możliwe, jeśli format nie przekracza rozmiaru A3 i grubości maks. 300g/m2.

Jak wygląda druk cyfrowy?

Proces wielkoformatowego druku cyfrowego  sprowadza się do podłączenia do tonera, a następnie naświetlania wałka. Potem przenosi się z niego obraz na specjalny nośnik np. papier czy inny materiał. Często przeprowadza się druk cyfrowy na tkaninach np. satynie, ale też tekturze, folii czy PVC. Jedynym wymogiem jest giętkość tworzywa. Cały zabieg nie jest czasochłonny. Może być w dowolnej chwili przerywany i wznawiany. Co ciekawe, wyróżnia się 5 metod tego rodzaju techniki drukarskiej. Dzieli się je na drukowanie:

  • Elektrofotograficzne. Ma źródło w kserografii, czyli kopiowaniu oryginałów bez użycia form drukarskich. Składa się z następujących etapów: ładowania powłoki fotoprzewodzącej, naświetlania obrazu, wywoływania, zmiany położenia tonera na zadrukowaną bazę oraz utrwalenia powstałej odbitki.
  • Natryskowe. Używa się do niego urządzeń cyfrowych o specjalnych końcówkach natryskowych z dyszami, generującymi drukarską farbę, czyli atrament.
  • Termograficzne. Obraz powstaje na podłożu w wyniku działania ciepła na dany materiał bądź barwiący preparat umieszczony np. na kolorowej folii. Wyodrębnia się metody pośrednie (transferowe i termosublimacyjne) oraz bezpośrednie.
  • Magnetografię. Polega na zastosowaniu cylindra z powłoką magnetyczną, na którym zapisuje się utajony obraz. Wymaga użycia m.in. proszka o magnetycznych właściwościach.
  • Jonografię. Stosuje się do niej cylinder z odpowiednio twardą dielektryczną powłoką.
  • Elkografię. Opiera się na pokryciu stalowego cylindra niewielką powłoką z oleju i aplikowania na niego ciekłej farby. W jej składzie znajduje się woda, sole elektrolityczne, poliakrylamidy oraz barwnik.

Druk cyfrowy a offsetowy

Każda profesjonalna drukarnia cyfrowa oferuje różnego rodzaju wydruki. Wyróżnia się druk offsetowy i cyfrowy. Tzw. offset polega na przeniesieniu obrazu na specjalną matrycę. Jest podstawą dla drukarskiej maszyny. Stosowany jest przy większych nakładach. Pozwala na różnorodne metody uszlachetniania np. lakierowanie UV czy foliowanie.  Cały proces wymaga jednak czasu i pracy. Cena zależy od liczby materiałów przeznaczonych do wydruku. W przypadku cyfrowego koszt wydruku np. jednej kartki jest taki sam. Jeśli nie wiesz, na który się zdecydować, koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty.