Miejsce zamieszkania ma olbrzymi wpływ na jakość naszego życia. Lokalizacja, wyposażenie i inne ważne czynniki wpływają na nasz codzienny komfort. Dowiedz się, jakich błędów unikać podczas wynajmowania mieszkania i na co koniecznie zwrócicie uwagę.

Wynajem mieszkania a lokalizacja

Pierwszym kryterium, które wypada wziąć pod uwagę – jest lokalizacja. Im większe miasto, tym to kryterium jest ważniejsze. Przed rozpoczęciem poszukiwań i przed przeglądaniem ofert wynajmu trzeba ustalić, które strefy (osiedla, dzielnice) miasta wchodzą w grę.

Wiadomo, najlepiej mieszkać niedaleko miejsca pracy. A jeśli odległość to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów, przed umówieniem oglądania mieszkania na wynajem wypada sprawdzić połączenia i drogi od mieszkania do miejsca pracy.

Sprawdź również, jak daleko jest najbliższy sklep spożywczy, przystanek, przychodnia i inne miejsca, które będą Ci niezbędne.

Mieszkanie w bloku czy w kamienicy?

Kolejne ważne pytanie to: blok czy kamienica? Dużo zależy od stanu każdego z budynku, bo może zdarzyć się tak, że odnowiona kamienica będzie w lepszym stanie niż stary blok.

W przypadku kamienic warto wziąć pod uwagę wysokość sufitów i opłaty za ogrzewanie. Duże przestrzenie z wysokim sufitem trudno ogrzać. Przez co rachunki za ogrzewanie zimą mogą być nieprzeciętnie wysokie.

W obu przypadkach dowiedz się (np. od właściciela), czy dana okolica jest bezpieczna i kim będą Twoi najbliżsi sąsiedzi. Samopoczucie w miejscu zamieszkania to ultra ważna rzecz.

Wynajem mieszkania a metraż

Odpowiedni metraż to kolejna ważna kwestia. W tym kontekście musisz wziąć pod uwagę wszystkie osoby, które będą z Tobą mieszkać oraz przedmioty (wyposażenie, meble), które chcesz przewieźć.  

Jeśli masz zwierzęta, również weź pod uwagę ich komfort. A przed wynajmem poinformuj właściciela mieszkania, że razem z Tobą wprowadza się pies, kot czy inny zwierzak. Nie wszyscy właściciele mieszkań zgadzają się na „dodatkowego lokatora”, ze względu na ewentualne zniszczenia.

Wynajem mieszkania a okna

Wiadomo, że warto zwrócić uwagę na estetykę mieszkania: jakość ścian, łazienki, mebli i dodatkowego wyposażenia, ale bardzo istotne w tym zestawie są okna. To od nich zależy temperatura w pomieszczeniu, szczególnie w zimniejsze miesiące.

Nieszczelne okna mogą potęgować opłaty za ogrzewanie. Dlatego przed wynajęciem mieszkania sprawdź ich jakość i szczelność.

Wynajem mieszkania a rachunki

W kontekście rachunków warto zapytać o opłaty z ostatnich lat. Na jakie koszty trzeba się nastawić. Jak często dokonuje się opłat. Kto będzie płacił rachunki. Czy trzeba przesyłać pieniądze właścicielowi, czy samemu regulować opłaty.

Wszystkie kwestie związane z płatnościami powinny znaleźć się w umowie, którą dokładnie przeczytaj przed podpisaniem.

Wynajem mieszkania a dodatkowe wyposażenie

Zdarza się tak, że właściciel pozostawia w mieszkaniu sprzęt i właściwie wszystko, co potrzebne jest na miejscu. Jednak nie jest tak zawsze.

Dlatego przed wynajmem koniecznie o to zapytaj. Czy jest tu żelazko i deska do prasowania, czajnik, opiekacz, telewizor i oczywiście meble – łóżko do spania, biurko do pracy czy stół i krzesła oraz o wszystkie inne rzeczy, które są Ci niezbędne do codziennej egzystencji.

Często na zdjęciach prezentujących mieszkanie są elementy, które zostaną zabrane przed wynajmem. Zapytaj o to właściciela.

Wynajem mieszkania przez agencję czy bezpośrednio?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i ile możesz przeznaczyć miesięcznie na wynajem. Przede wszystkim – czytaj wszystkie umowy i dopytuj o koszty. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że agencja nieruchomości też musi zarabiać.

Z drugiej strony pośrednik może zaproponować Ci wiele rozwiązań i dopasować mieszkanie do Twoich potrzeb. Firmy mają zazwyczaj do dyspozycji więcej niż jedno mieszkanie.