Lekarz rodzinny jest często określany jako lekarz pierwszego kontaktu. Jest to bardzo trafne sformułowanie, ponieważ to do niego jako pierwszy udaje się pacjent. Jednakże nie w każdym wypadku wizyta zakończy się postawieniem diagnozy. Przypadłości, z którymi zgłaszają się pacjenci, często wymagają konsultacji. W takich wypadkach nieocenione okazują się przychodnie specjalistyczne, które pomagają rozwiązać nawet bardzo skomplikowany problem.

Skierowanie do specjalisty

Wizyta u lekarza rodzinnego może wiązać się z koniecznością udania się do lekarza specjalisty. Doskonale, jeżeli gabinety wszystkich lekarzy specjalistów znajdują się w jednym miejscu, co skraca czas oczekiwania i złożone procedury rejestracyjne. Zapisanie się do kolejki może nastąpić natychmiastowo, a lekarz rodzinny wypisze skierowanie, które można natychmiast zrealizować. Przykładem takiego rozwiązania jest firma Remed+Lectus Sp. z o.o., która skupia w swoich murach najlepszych specjalistów, dostępnych w dogodnych godzinach i terminach.

Lekarz specjalista, czyli kto?

Lekarze specjaliści to lekarze, którzy wyspecjalizowali się w danym dziale medycyny. Jest on profesjonalistą w swoim fachu i potrafi zdiagnozować i wyleczyć konkretne schorzenia. Najczęściej spotykane specjalizacje to chirurg, neurolog, kardiolog, ortopeda czy laryngolog. Jednak wśród specjalistów coraz większym zainteresowaniem cieszy się dietetyk i dermatolog. Przychodnia specjalistyczna często oferuje także wyspecjalizowaną rehabilitację, która jest potrzebna w wielu urazach i dolegliwościach.

Na co zwrócić uwagę wybierając specjalistę?

Niezależnie od tego, czy poszukiwana będzie przychodnia ortopedyczna, neurologiczna czy psychologiczna, najczęściej pacjenci bazują na opiniach innych. Dobrzy lekarze specjaliści cieszą się renomą i zaufaniem, o którym jest głośno. Czasami wiąże się to z nieco wyższą stawkę za wizytę, ale na zdrowiu nie należy oszczędzać. Ważna jest wiedza, doświadczenie i szerokie kwalifikacje, ale także empatia, podejście do pacjenta i styl pracy.