Paszport to jeden z najważniejszych dokumentów obok dowodu tożsamości czy karty kredytowej. Jej wydanie będzie jedynie możliwe, jeśli do wypełnionego wniosku dołączymy w urzędzie fotografię, która spełni wszystkie warunki. Zdjęcie paszportowe musi mieć odpowiedni format, a fotografowana osoba musi być ukazana w pełnym świetle, bez jakichkolwiek dodatków, tak, aby możliwa była jej identyfikacja. 

Wymagania do zdjęcia do paszportu

Wymiary zdjęcia do paszportu są uniwersalne i wynoszą 35 mm (szerokości) i 45 mm (wysokości). Ważne jest również ustawienie i ułożenie głowy. Wysokość twarzy musi wynosić co najmniej 31 mm. Natomiast wysokość oczu powinna dosięgać min. 20 mm, licząc od dolnej krawędzi fotografii. 15 mm to niezbędne minimum w przypadku młodszych (poniżej 11. roku życia) dzieci. Naturalna mimika, twarz ukazana z przodu a wzrok skierowany na wprost obiektywu aparatu fotograficznego to główne reguły. Wymagane jest także białe lub beżowe, neutralne tło, równe oświetlenie oraz ostrość kontrastu. Brak zabrudzeń, wysoka jakość i naturalność kolorów oddających odcień skóry modela są możliwe dzięki wysokiej klasy zdjęciom cyfrowym.

Jakie zdjęcie do paszportu będzie najlepsze? Czy trzeba je robić dziecku?

Ministerstwo Cyfryzacji dokładnie określa, jakie warunki powinna spełniać fotografia dokumentacyjna, w której skład wchodzi dowód tożsamości, paszport czy szkolna legitymacja. Do głównych kryteriów zaliczają się: aktualność (maks. 6 miesięcy przed złożeniem podania), widoczność (70-80% powinna wypełniać twarz) i właściwa pozycja (od barku po całą głowę, aż po czubek). W przypadku wniosku paszportowego dla dziecka również trzeba zadbać o odpowiednie tło, które nie może być ciemne i zakrywać twarz. Przy wypełnianiu wniosku o paszport dla dziecka warto pamiętać, że dzieci do 5. roku życia uzyskują tylko tymczasowy dokument, a po 13. roku życia jest ważny przez 5 lat. Jest przy tym wymagany przy wyjazdach za granicę poza kraje Unii Europejskiej. Tzw. ukazanie cech biometrycznych, indywidualnych dla każdej osoby (źrenice, znaki szczególne, kształt ust, szerokość nosa) nie są przymusowe u dzieci do 5. roku życia np. w przypadku wyrabiania paszportu dla niemowlaka. Zasady te nie obejmują poza tym dorosłych osób niepełnosprawnych np. niewidomych. Muszą jednak dostarczyć do urzędu potwierdzające to pismo.

Ile zdjęć do paszportu najlepiej wykonać?

Zalecana liczba to 2 sztuki. Co jednak ważne, wniosek razem ze zdjęciem paszportowym można złożyć tylko w urzędzie, inaczej niż w przypadku dowodu osobistego. Złożenie tego drugiego dokumentu jest dostępne drogą elektroniczną. Warto wobec tego skorzystać z usług firmy zajmującej się fotografią i zlecić wykonanie większej ilości fotografii lub całej serii, tak aby można było w razie czego wymienić nieudaną fotografię.

Jaka jest przeciętna cena zdjęcia do paszportu?

Tzw. zdjęcia biometryczne wykonywane do dokumentów np. zdjęcia do dowodu, legitymacji studenckiej czy wizy o standardowym formacie 35 x 45 mm w ilości od 4 do 8 to koszt ok. 25-30 zł. Wszystko jednak zależy od indywidualnych cenników usług fotograficznych oraz czasu realizacji zamówienia. Ceny w przypadku dorosłych i dzieci są identyczne. Niektóre sklepy i zakłady oferują w ramach usługi drobny retusz, który jest jednak zgodny z przyjętymi regułami.