Każda instytucja czy zakład pracy, powinien zapewniać bezpieczeństwo zatrudnionych w nim osób i to bez względu na rodzaj wykonywanych czynności. Szczególną uwagę należy przyłożyć do kwestii z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Aby mieć pewność, że dany obiekt spełnia wszelkie standardy prawne, należy zlecić audyt, który wskaże wszelkie ewentualne nieprawidłowości i to bez ponoszenia prawnych konsekwencji.

Kto może przeprowadzić audyt przeciwpożarowy?

Według przepisów prawa za ochronę przeciwpożarową odpowiada w sposób bezpośredni właściciel, zarządca bądź użytkownik danego obiektu. Brak wdrożenia przez nich właściwego projektu, mającego na celu ochronę budynku to dosłownie igranie z ogniem. W przypadku powstania zagrożenia spowodowanego niedopełnieniem obowiązków, powyższe osoby zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub do wypłacenia stosownego odszkodowania. Warto jednak wiedzieć, że one same nie posiadają zwykle właściwych kwalifikacji do porównania stanu faktycznego ochrony obiektu i jego instalacji z obowiązującymi normami. Zgodnie z zapisami ustawowymi, takie prawo przysługuje inżynierom pożarnictwa, bezpieczeństwa pożarowego, a także technikom oraz inspektorom ochrony przeciwpożarowej, o ile nie są zatrudnieni w jednostkach pożarnictwa. Właściciele warszawskich biur, zakładów pracy czy lokali użytkowych, chcąc zidentyfikować wszelkie niedociągnięcia, powinni skorzystać z usług Inżynieria Bezpieczeństwa Waldemar Jaskółowski. Zdecydowanie warto zapoznać się bliżej z profilem działalności tej firmy, która dzięki doświadczeniu pracowników, gwarantuje skuteczne wdrożenie rozwiązań, dostosowujących budynek do restrykcyjnych standardów.

Co obejmuje audyt PPOŻ?

Zarówno sam zakres przeprowadzonej analizy, jak i jej forma zwykle jest uzgadniana między podmiotem zamawiającym a wykonawcą. W celu znalezienia uchybień specjaliści muszą dokładnie zapoznać się z zakładem, jego organizacją, a także warunkami pracy. Audyt zatem wymaga sprawdzenia procedur postępowania na wypadek zagrożenia, warunków ewakuacji czy wyposażenia w urządzenia gaśnicze i przeciwpożarowe. Fachowcy oceniają także oznakowania budynku, jego odległość od sąsiadujących obiektów, a także czy nie występują problemy z zaopatrzeniem w wodę do gaszenia pożaru z zewnątrz. Audytorzy dokonują ponadto analizy dokumentacji, na podstawie której mogą określić, chociażby regularność ćwiczeń ewakuacyjnych.

Efekt przeprowadzonego audytu stanowi raport, wykazujący wszystkie niezgodności z obowiązującymi przepisami ochrony pożarowej. Jeśli w danym obszarze stwierdzono uchybienia, raport końcowy poszerza się o precyzyjne informacje na temat zastosowania akcji naprawczych. Doprowadzenie do zgodności ze standardami chroni pracowników i wyposażenie obiektu przed zagrożeniami, co jednocześnie pozwala uniknąć konsekwencji wynikających z kontroli przez uprawnione organy.