BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy, to grupa zasad regulujących wykonywanie pracy na różnego typu stanowiskach. Każde z nich ma swoją specyfikę i wymaga innego zachowania. Odzież robocza i odzież ochronna są istotnymi elementami zasad i higieny pracy na większości stanowisk. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi lub brudzącymi substancjami, z którymi pracownik ma styczność w trakcie wykonywania powierzonych mu zadań. Zobacz, co w tym zakresie oferuje firma KAMEX-BHP.

Odzież robocza – cechy i zastosowanie

Odzież robocza może składać się z całego stroju lub występować jako pojedynczy element. Może być stosowana w pracy, ale także w domu w trakcie wykonywania prac domowych. Odzież robocza jest szeroko dostępna, a do jej zakupu nie są wymagane specjalne uprawnienia. Kiedy jest potrzebna w pracy, obowiązkiem pracodawcy jest wyposażenie pracownika w odpowiednie jej elementy. Specjalista z firmy KAMEX-BHP tłumaczy, że według Kodeksu pracy (art. 2377 § 1) istnieją dwie sytuacje, w których pracownik obowiązkowo musi otrzymać odzież roboczą:

  • kiedy ubrania pracownika mogą zostać zabrudzone lub zniszczone,

  • kiedy nakazują tego stosowane w zakładzie wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ważnym aspektem jest to, że jeśli warunki pracy nakazują użycie odzieży roboczej, to musi być ona regularnie dostarczana, a bez niej dana osoba nie może być dopuszczona do wykonywania swoich obowiązków.

Odzież ochronna – cechy i zastosowanie

Odzież ochronna ma za zadanie zabezpieczyć pracowników przed szkodliwymi warunkami pracy. Ten typ ubrań, obuwia i akcesoriów stosowany jest w sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia i wszelkich urazów ciała. Najczęściej stosuje się je w zakładach przemysłowych, laboratoriach, ośrodkach badawczych i medycznych. Korzystają z nich również służby porządkowe na przykład policja, straż pożarna czy pogotowie. W zależności od rodzaju substancji, z jakimi się współpracuje, dobierane są stroje. Mogą mieć właściwości żaroodporne, kwasoodporne czy nieprzemakalne. Występują nie tylko w postaci odzieży. Odzież ochronna to także wszelkiego rodzaju kaski, hełmy, a nawet okulary. Nie ma jednego uniwersalnego wzoru. Cechy stroju kształtuje rodzaj zagrożenia. Prawo nakazuje niedopuszczenie pracownika do wykonywanej pracy, jeśli nie posiada on wymaganej odzieży ochronnej. Co więcej, może zostać nałożona kara na pracodawcę, który na to zezwolił. Nakłada ją Inspektor Bezpieczeństwa i Higieny Pracy lub Państwowa Inspekcja Pracy.

Oferta sklepu z odzieżą ochronną KAMEX-BHP

KAMEX-BHP to firma oferująca sprzedaż artykułów BHP za pośrednictwem strony internetowej, bez wychodzenia z domu. W sklepie znajdziesz wiele produktów niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego - odzież roboczą i ochronną, a także sprzęt i akcesoria BHP. Na asortyment składają się m.in.:

  • obuwie robocze (półbuty i trzewiki),

  • spodnie ochronne

  • odzież ochronna (bluzy, czapki, kominiarki, nakolanniki),

  • zimowe ubrania robocze (ocieplane kurtki, obuwie, rękawice),

  • kamizelki odblaskowe,

  • kaski i hełmy,

  • nauszniki.

Wszystkie produkty pochodzące od uznanych producentów, posiadają niezbędne atesty, co stanowi gwarancję, że zakupione ubrania i akcesoria BHP są bezpieczne, wykonane z trwałych materiałów, a także, co niemniej ważne, są komfortowe w noszeniu. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.