Etykieta jest metką, opisem lub znakiem nanoszonym na opakowanie bądź pojemnik z towarem. Na ogół zawiera określone informacje, takie jak marka producenta, jego adres i informacje o samym produkcie. Zgodnie z przepisami prawa, w Polsce etykieta musi być sporządzona w języku polskim. Obecnie można spotkać wiele rodzajów etykiet. Jednym z nich są etykiety termiczne. Sprawdź, czym się one cechują i gdzie znajdują zastosowanie!

 

Charakterystyka etykiet termicznych

 

Etykiety termiczne to odpowiednio docięte kawałki papieru, który reaguje na ciepło. Są one umieszczane w specjalnej drukarce, której głowica wytwarza wysoką temperaturę w wybranych miejscach. Pod wpływem ciepła etykieta się zaczernia, dzięki czemu pojawia się na nich odpowiedni tekst. Nie ma potrzeby stosowanie tu tuszu, atramentu, kalki barwiącej ani tonera. Sam druk jest niejako wypalany na etykiecie.

 

Rozwijająca się technologia automatycznej identyfikacji przyczyniła się do wdrożenia oraz popularyzacji nośników informacji o zwiększonej prędkości i wyjątkowej ergonomii druku. Dzięki niej coraz chętniej stosowane są etykiety termiczne, które doskonale sprawdzają się w masowym znakowaniu towarów.

 

Etykiety termiczne są przydatne w większości branż. Umożliwiają informowanie klientów o cechach produktu, ważnych datach, składzie surowcowym itp. Etykietowanie jest konieczne ze względu na przepisy prawa, które nakazują producentom oznakowanie wyrobów w konkretny sposób.

 

Jak wskazują specjaliści firmy Eurodruk, tego typu etykiety cechują się przede wszystkim wysoką ostrością, niewielkim kosztem wytworzenia oraz łatwością aplikacji. Ich użycie nie wymaga konieczności nabywania dodatkowych materiałów eksploatacyjnych.

 

Zastosowanie etykiet termicznych

Etykiety termiczne są stosowane głównie w branżach, gdzie wystarczający jest wydruk z krótkim czasem eksploatacji. Tak powstają zatem bilety parkingowe, etykiety wysyłkowe, paragony, potwierdzenia wpłaty oraz wypłaty z bankomatów, rachunki, bilety w systemach kolejkowych itp. Termiczne etykiety również stosowane w branży spożywczej, gdzie pozwalają na oznaczanie produktów o krótkiej dacie przydatności do spożycia. Przykładem są tu mięsa, pieczywo, owoce i warzywa, nabiał, a także wyroby garmażeryjne i produkty przemysłu rybnego. Powszechnie stosowane w znakowaniu opakowań zbiorczych produktów szybko rotujących, w tym kosmetyków, chemii gospodarczej itp.

 

Etykiety termiczne są również używane w logistyce i transporcie. Dzięki nim możliwe jest dokładne oznakowanie przesyłek oraz drukowanie listów przewozowych.