Niezależnie od branży, w jakiej działa nasza firma, warto rozważyć zakup strojów pracowniczych. Takie działanie pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku marki. Przy okazji odzież w barwach firmowych i opatrzona logo stanowi część systemu identyfikacji wizualnej. Niebagatelne znaczenie przy wyborze odpowiednich tekstyliów ma rodzaj tkaniny, z jakiej są one wykonane. Na co warto wrócić uwagę w tej kwestii?

Jaki wpływ na ubranie ma rodzaj tkaniny?

Jak wiadomo, strój pracowniczy to wizytówka naszej firmy, ale jednocześnie także jej skuteczna reklama. Stąd też zawsze powinien prezentować się nienagannie oraz schludnie. W tym właśnie dużą rolę odgrywa rodzaj materiału, a także jego jakość i gramatura. Grubsze tkaniny, na przykład polar, można znakować za pomocą estetycznego haftu komputerowego. Ponadto, należy pamiętać, że odzież pracownicza powinna być przede wszystkim wygodna – oddychająca i dająca swobodę wykonywania ruchów.

Nie warto także oszczędzać na T-shirtach, koszulach czy bluzach. Z reguły tańsza odzież szybciej się mechaci, rozciąga, a kolory się spierają, co z kolei odbija się na profesjonalnym wyglądzie pracowników. Stąd też materiał musi być odporny na zabiegi pielęgnacyjne oraz zabrudzenia. Obecnie zakup tekstyliów może wiązać się także opcją wspierania między innymi środowiska naturalnego. Warto rozważyć taką opcję nie tylko, jeśli idee ekologiczne są nam bliskie. Jakie korzyści daje nam taki wybór?

Czym jest bawełna organiczna?

To jeden z najpopularniejszych rodzajów tkaniny, z jakiego produkuje się między innymi koszulki o różnych fasonach, bluzy, ale także spodnie, czapki i wiele innych. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje odmiana ekologiczna, nazywana również biobawełną. Od zwykłej różni się ona tym, że podczas jej uprawy nie stosuje się pestycydów, które mają negatywny wpływ na stan wód oraz gleb. Również podczas procesów jej przetwarzania i produkcji przędzy nie wykorzystuje się liczne chemikalia.

W przypadku materiału organicznego technologia eliminuje używanie sztucznych nawozów oraz innych środków mogących wywoływać alergie skórne, a także stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Mimo tak korzystnej zmiany odzież z bawełny organicznej zachowuje wszystkie właściwości, jakie ma ta uszyta z surowca uprawianego w konwencjonalny sposób. Oznacza to zatem, że jest trwała, oddychająca, doskonale absorbuje wilgoć, a dodatkowo cechuje ją antyalergiczność. Ponadto ubrania pozostają miłe w dotyku nawet po wielokrotnym praniu.

Warto również zwrócić uwagę na oznaczenia typu fair trade. Tym certyfikatem są opatrzone produkty, które powstały w ramach Sprawiedliwego Handlu, a co za tym idzie rolnicy i wszystkie osoby biorące udział w wytwarzaniu tkaniny z krajów rozwijających się, otrzymały godziwą zapłatę za swoją pracę. To z kolei wpływa na poprawę komfortu ich życia. Tym sposobem możemy zapewnić nie tylko najlepszą jakościowo odzież pracowniczą, ale również przyczynić się do polepszenia sytuacji środowiska oraz ludzi żyjących często w ubóstwie.

Jak powstają tkaniny z recyklingu?

Do materiałów ekologicznych można zaliczyć również te pozyskane na drodze odzysku. Takie działania mają istotne znaczenie, jeśli chodzi o zmniejszenie ilości produkowanych odpadów. W ten sposób właśnie można uzyskać już wyżej opisaną bawełnę, a także poliester. Ostatni może być stosowany jako domieszka do innych tkanin, ale szyje się z niego także takie ubrania jak na przykład fartuchy kuchenne, kurtki, odzież sportową czy też kamizelki i bezrękawniki, które możemy zakupić na przykład w hurtowni odzieży L-Shop Team w Krakowie. Cechuje się on bardzo dobrą wytrzymałością, wysoką sprężystością, lekkością, a dodatkowo bardzo szybko schnie, dlatego sprawdza się w elementach garderoby, które mają być wodoodporne.

Wszystkie z wyżej opisanych właściwości, tak samo jak bawełna, mają tekstylia pochodzące ze wspomnianego recyklingu. Obydwa surowce bowiem nadają się w 100% do odzysku. Proces ten polega na pozyskaniu używanych ubrań, a następnie przetworzeniu je na nowe włókna. W tym celu następuje między innymi ich cięcie, rozdrabnianie oraz wirowanie. Z powstałej masy wytwarza się nowe przędze, z których w kolejnych etapach produkuje się tkaniny i konkretne części odzieży mogące trafić do sprzedaży. Technologia odzysku stanowi wsparcie dla zrównoważonego rozwoju przemysłu, jaki i przyczynia się do zmniejszenia zużycia wody oraz energii. W takim przypadku także możemy dostarczyć naszym pracownikom stroje z materiałów o najwyższej jakości, jednocześnie działając na rzecz środowiska.