Wraz z rozwojem technologii, powoli rośnie też świadomość ekologicznego postępowania w trosce o środowisko. Coraz więcej gałęzi przemysłu stara się wprowadzać w swojej działalności metody, które ograniczą negatywny wpływ na otaczający nas świat. W ostatnim czasie jednym z większych zagrożeń dla mórz i oceanów stał się plastik, który stał się masowym odpadem, dlatego również wiele obiektów gastronomicznych sięga po alternatywne rozwiązania.

Przedmioty zakazane

Nie da się wyeliminować plastikowych przedmiotów z życia codziennego do zera u wszystkich i wszędzie. Nie posiadamy jednak jak na razie planety B, więc Unia Europejska zwróciła uwagę na kilka najbardziej szkodliwych przedmiotów, które przeważają wśród plastikowych odpadów i są to między innymi: słomki, talerzyki, sztućce, kubeczki, patyczki higieniczne. Chodzi nie tyle o ich wycofanie z rynku, ile ich produkcję z alternatywnych tworzyw, która są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska. Wiele firm zajmujących się produkcją lub sprzedażą opakowań, wprowadziło już do swojej oferty, skierowanej do, chociażby przemysłu gastronomicznego, biodegradowalne naczynia. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Akmar w Koszalinie.

Alternatywa dla plastiku

Wbrew pozorom nie jest aż tak trudno zastąpić plastik. Jeden z materiałów zamiennych wykorzystywanych do tworzenia jednorazowej zastawy stołowej stanowi papier, który jest w pełni biodegradowalny, jednakże wiąże się z wycinką lasów. Niemniej jednak ten typ materiału pojawił się w gastronomi na długo przed rozpowszechnieniem się plastiku. Jeśli chodzi o drzewa, to równie popularne staje się drewno (w Polsce, sosna, olcha, brzoza) wykorzystywane do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, na przykład szczoteczek do zębów. Najszersze zastosowanie w różnego rodzaju rzeczach: sztućcach, talerzykach, słomkach, kubkach ma bambus, którego cechy charakterystyczne to lekkość oraz wytrzymałość. Do tego faktura oraz wzory przedmiotów bambusowych dodają uroku wystrojowi wnętrza i są zdecydowanie bardziej eleganckie niż papierowa zastawa. Nowinką w dziedzinie ekologicznych materiałów są naturalne otręby. Mieszając je z wodą, można dowolnie formować, poddając obróbce termicznej oraz prasowaniu. Co więcej, naczynia takie można po prostu zjeść, ponieważ są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Sam ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje do 30 dni.

Przejście na naczynia biodegradowalne jest nie tylko pierwszym krokiem ku przeciwdziałaniu katastrofie ekologicznej, ale także dobrze wpływa na wizerunek prowadzonej firmy. Warto też przestrzegać pięciu podstawowych zasad Zero Waste: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i przetwarzaj oraz kompostuj.