Szybki rozwój Internetu sprawił, że pozostałe media, a w szczególności prasa i radio nieco odeszły na boczny tor. Mimo tego gazety nie stały się niepotrzebne, ponieważ mają liczne grono odbiorców. Z tego względu nie należy rezygnować z reklam, które umieszcza się w gazetach. To idealne rozwiązanie dla firm, które cenią sobie tradycyjne formy i chcą dotrzeć np. do konkretnej grupy odbiorców. Jakie są inne powody, dla których warto reklamować się w prasie?

Jaką formę może mieć reklama w prasie?

Reklama w gazecie to nadal jedna z najlepszych metod komunikowania się przedsiębiorstwa z potencjalnymi klientami. Przekazywane w ten sposób treści są precyzyjne, a do tego mogą ukazywać się z różną częstotliwością. To zależy oczywiście od tego, czy dana gazeta to dziennik, tygodnik itp. Chcąc skorzystać z tej formy reklamowania, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Dość istotne jest to, czy chcemy dotrzeć do ogółu, czy do konkretnej grupy społecznej. Jeśli np. zajmujemy się sprzedażą części samochodowych do amerykańskich samochodów, warto reklamować się w prasie motoryzacyjnej, ponieważ miłośnicy takich aut z pewnością sięgają po magazyny specjalistyczne z tej branży. W ten sposób dotrzemy do docelowej grupy odbiorców, którzy mogą być naszymi klientami.

Nie bez znaczenia jest też kolejny czynnik – lokalizacja. Jeżeli usługi świadczone przez naszą firmę wykonujemy na danym terenie, to nie warto reklamować się w gazetach o charakterze ogólnokrajowym. Znacznie lepszą opcją będzie nawiązanie współpracy z lokalnym wydawnictwem. Jeśli prowadzimy firmę w okolicy Kościana w województwie wielkopolskim i chcemy się zareklamować, warto nawiązać współpracę z wydawnictwem Kurier Lokalny.

Reklama prasowa może mieć rozmaite formy. Często spotykane w gazetach są drobne ogłoszenia, które informują czytelników np. o usługach oferowanych przez daną firmę. Rozszerzeniem takiej reklamy może być ogłoszenie z ilustracją. Kolejna forma to reklama modułowa, która ma kolorowe elementy graficzne. Z pewnością przyciągnie ona uwagę czytelników, jednakże musi znajdować się w odpowiednim miejscu w gazecie.

Reklama w prasie – dlaczego warto?

Trzeba zaznaczyć, że reklama w prasie to przede wszystkim dobry wariant ze względu na to, iż każdy czytelnik staje się naszym potencjalnym klientem. Im większy nakład gazety, tym większa szansa na to, że zyskamy nowych klientów. Poza tym reklamy prasowe dłużej zostają w pamięci czytelników niż inne formy reklamy. Szczególnie chodzi tu o publikowanie takich samych treści w Internecie. Użytkownicy stron WWW są coraz bardziej obojętni na przekazy reklamowe zamieszczane w Internecie, dlatego trudno się tam przebić.

Reklamy w gazetach są także warto uwagi ze względu na ich dość niski koszt. Oczywiście cena reklamy zależy od jej wielkości, wyglądu, a także od tego, w jakim miejscu się znajduje. Jednak w porównaniu do reklam internetowych oraz telewizyjnych cena reklam prasowych jest znikoma.