Usługi z zakresu informatyki śledczej są niezwykle istotne w wielu życiowych sytuacjach, jak przestępstwa, nadużycia czy ustalanie motywów sprawcy lub ofiary. Choć wydawać by się mogło, że takie ekspertyzy wykonywane są wyłącznie na zlecenie organów ścigania, to jednak okazuje się, że wielu przedsiębiorców również korzysta z tego rodzaju usług. Sprawdź, na czym dokładnie polegają działania informatyków śledczych i kiedy warto z nich skorzystać.

Jakie działania wykonują specjaliści informatyki śledczej?

Osoby specjalizujące się w tego rodzaju usługach w pierwszej kolejności ustalają zakres analizy. Po otrzymaniu niezbędnych informacji zabezpieczają kopie danych i analizują wszelkie możliwe ślady.

Na podstawie śledztwa i zebranych dowodów opracowujemy szczegółowy raport. W naszej firmie podejmujemy się ekspertyzy komputerów, telefonów komórkowych i kart SIM. Każde profesjonalne przedsiębiorstwo specjalizujące się w tej branży wykorzystuje do tego typu zleceń specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt. Bez właściwych narzędzi nie można bowiem podjąć odpowiednich czynności, które pozwolą nam przybliżyć się do rozwiązania problemu klienta

opowiada ekspert z firmy Elma Usługi Księgowo Komputerowe Elżbieta Jóźwicka.

Specjaliści tego rodzaju najczęściej szukają informacji w danych przeglądarki, na poczcie elektronicznej, a także w nieco bardziej trudno dostępnych miejscach, jak np. metadane i dane skasowane, dane z kopii bezpieczeństwa i powiązane z innymi nośnikami, dyski w chmurze, czy też wyszukiwarki internetowe połączone z dotychczasową historią. Informatycy śledczy często pracują wieczorami i w nocy, zwłaszcza w przypadku zleceń dotyczących przedsiębiorstw. Dzięki temu działania podjęte w celu wytropienia nieuczciwych pracowników można zachować w tajemnicy, co pozwala wyeliminować ryzyko spłoszenia ewentualnego sprawcy.

Kiedy warto skorzystać z usług z zakresu informatyki śledczej?

Informatyka śledcza sprawdza się w wielu dziedzinach życia. Bardzo często korzystają z niej przedsiębiorcy chcący odzyskać utracone dane. Nierzadko zdarza się bowiem, iż nielojalni pracownicy usuwają ważne dla firmy dane, co ma osłabić pozycję konkretnego przedsiębiorstwa na tle konkurencji oraz negatywnie wpłynąć na jego wizerunek. Właściciele dużych firm często zgłaszają się także z podejrzeniem wykradania patentów lub chęci dokonania przekrętów finansowych przez nieuczciwych pracowników.

Informatyka śledcza bardzo często przydaje się także w przypadku różnego rodzaju spraw prowadzonych przez organy ścigania. Dzięki takim usługom można np. poznać motywy osoby, która popełniła samobójstwo lub nagle zniknęła.

Kto może zostać informatykiem śledczym?

Informatykiem śledczym może zostać osoba, która cechuje się posiadaniem zdolności analitycznego myślenia. Niezwykle istotna w tej pracy jest bowiem cierpliwość i umiejętność rozwiązywania zagadek. Osoba aspirująca na stanowisko informatyka śledczego powinna posiadać wiedzę informatyczną oraz być przygotowana na wielogodzinne poszukiwanie informacji i łączenie ich w jeden spójny wniosek.