Jak dbać o klimatyzację w biurze?

Materiał partnera
2019-10-24
czyszczenie klimatyzacji

Klimatyzacja w pomieszczeniach biurowych już dawno przestała być docenianym luksusem- teraz to standard, bez którego ciężko się obejść. Żeby jednak jej funkcjonowanie, nie odbiło się negatywnie na zdrowiu podwładnych, pracodawca zobowiązany jest do regularnej kontroli i serwisu całej instalacji. Użytkując klimatyzację należy pamiętać, że pobiera ona powietrze z zewnątrz. Następnie przepływa ono przez kanały i samo urządzenie, dlatego zachowanie odpowiedniej czystości przewodów jest bardzo ważne. W jaki sposób dbać o klimatyzację?

Zagrożenia ze strony zanieczyszczonej klimatyzacji

W każdym klimatyzatorze znajduje się filtr, który oczyszcza powietrze z pyłów i innych zanieczyszczeń. Oprócz standardowego filtra powietrznego, niektóre urządzenia wyposażone są we filtr odwadniający i plazmowy, które dodatkowo uzdatniają powietrze wydmuchiwane przez klimatyzator. Z racji tego, że we filtrach powoli osadza się brud, z czasem praca urządzenia staje się coraz mniej wydajna, rośnie natomiast zużycie energii elektrycznej, co wiąże się z większymi opłatami za prąd. Klimatyzator bardzo często obladza się, co skutkuje skraplaniem się wody. W związku z tym ustawienie optymalnej temperatury może być niemożliwe. Jak informuje specjalista z firmy Klimat, która zajmuje się montażem i serwisem klimatyzatorów dla przemysłu i pomieszczeń biurowych- zanieczyszczenia, zgromadzone na filtrze, są również doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które namnażają się w urządzeniu, a potem wraz z wdychanym powietrzem, transportowane są do dróg oddechowych człowieka. Do najgroźniejszego gatunku bakterii należy szczep Legionella, który może powodować  groźne schorzenia płuc. Dlatego tak ważne jest, by dbać o klimatyzację i nie oszczędzać na jej serwisowaniu.

Co należy robić?

Producenci klimatyzatorów zalecają konserwację urządzeń i całej instalacji przynajmniej dwa razy do roku. Zadanie to należy powierzyć wykwalifikowanym fachowcom, którzy posiadają wymagane uprawnienia i specjalistyczny sprzęt. W trakcie takiej usługi odbywa się również odgrzybianie klimatyzacji. Warto pamiętać również o systematycznym odkurzaniu sprzętu, z uwzględnieniem miejsca wylotu powietrza i regularnej wymianie filtrów. Trzeba mieć na uwadze, że poprawne działanie klimatyzacji zależy również od sposobu jej eksploatowania. Aby korzystać z niej odpowiednio, należy stosować się do zasad, określonych przez producenta. Warto skorzystać także z doświadczenia serwisantów, którzy chętnie udzielają wskazówek na temat właściwego użytkowania klimatyzacji.

Opracowanie artykułu: